Büyükşehir kayıp tarihin izinde

Büyükşehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi, kayıp tarihi ortaya çıkarıyor. Hacı Bayram projesi bitmek üzere. kalesi de yüzde 50 tamam. Sıra ’ta...

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Büyükşehir kayıp tarihin izinde
Büyükşehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, 'u, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarındaki özgün haline dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Altındağ'da "Ulus Tarihi Kent " çalışma alanının kalbinde hizmet veren dairenin başkanı Akarpınar Üstün, 2014 yılında Daire Başkanlığı kurulmadan önce, bu alandaki hizmetlerin, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütüldüğünü belirtti. Üstün, Büyükşehir'in mücavir alan sınırları genişlediği için SİT alanlarındaki sorumluluk ve yetkinin artması nedeniyle, Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi'nin kurulduğunu anlattı.

3'ÜNCÜ ETABA GEÇİLDİ
"Ulus Tarihi Kent Merkezi"nin yaklaşık 160 bin metrekarelik alanı kapsadığını ifade eden Üstün, "Etaplar halindeki her projenin, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'ndan onaylı olması gerekiyor. Şu an ilk etabımız olan Hacı Bayram Projesi bitmek üzere. İkinci etabımız olan Kalesi de yüzde 50 tamamlanma seviyesine gelmek üzere. Üçüncü etapta, kısmi projesi yapılıp uygulamalara başlanan yerlerimiz var. O da Hergelen Meydanı dediğimiz ve İtfaiye Meydanı ile Ulus Zafer Anıtı'ndan Opera Köprüsü'ne kadar uzanan kısımda yer alıyor. 4. Etabımızda henüz bir işlem başlatılmadı. Roma Tiyatrosu için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir arasındaki protokol projelendirildi. Koruma Kurulu'ndan da onaylatılarak başlandı. Ulus'ta yapılacak meydan düzenlemesiyle de heykelin çevresi, 1920'lerin görünümüne kavuşacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir kayıp tarihin izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN