ye’ diyerek bağış adı altında yattı ceplerine attılar

Giriş Tarihi: 6.5.2016
‘Camiye’ diyerek bağış adı altında yattı ceplerine attılar

Paralel AVM’yle ilgili bilirkişi raporunda “ için” denilerek toplanan paraların Paralel eğitim kurumlarına aktarıldığı ayrıntılarıyla anlatılıyor

Sincan'da kurdukları dernek adına yaptıracaklarını söyleyerek "himmet" adı altında topladıkları parayı kendilerine yakın kurum, vakıf, kişi ve kuruluşlara usulsüz aktardıkları iddiasıyla, tutuksuz 18 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, suça konu cami ıyla ilgili bilirkişi raporunun geldiğini bildirdi. Sanık avukatları, raporu görmediklerini belirterek, raporu inceleyerek beyanda bulunmak amacıyla süre talep etti.

EK RAPOR HAZIRLANACAK
Cumhuriyet savcısı, ilgili arazinin cami inşaat projesine uygun olup olmadığının incelenmesi için rapor istendiğini ancak bilirkişilerin bunu yeterince irdelemediğini savunarak ek rapor alınmasını istedi. Mahkeme, sanık avukatlarının bilirkişi raporunu inceleyip beyanda bulunmaları için süre verilmesine, cumhuriyet savcısının talebi doğrultusunda da ek rapor alınmasına karar verdi. Sincan Belediyesi'ne yazı yazılarak suça konu yerle ilgili inşaat ve tadilat ruhsatlarının istenmesini de karara bağlayan mahkeme, bazı sanıkların yurt dışına çıkış yasağının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

"KOCATEPE GİBİ" DEDİLER
Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Hamdi Kaya tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların, Sincan'da kurdukları Kültür Derneğimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği ile "Sincan'a yakışır, tarihi özellikleri olan, Kocatepe Camisi gibi bir cami" yaptıracaklarını beyan ederek, vatandaşlardan "himmet" adı altında topladıkları yardım ve bağışları kendilerine yakın gördükleri kurum, vakıf, kişi ve kuruluşlara "bağış" adı altında usulsüz şekilde aktardıkları belirtiliyor.

PARALEL KURUMLARA BAĞIŞ ADI ALTINDA YATTI
Dernek yönetim kurulu üyelerinin, bilirkişi raporunda belirtildiği gibi, sorumlulukları altında bulunan derneğe ait parayı usule aykırı, kime, ne amaçla verildiği belli olmayacak şekilde Maltepe Dershanesi'ne aktardıkları savunulan iddianamede, derneğin 5 Haziran 2012'de kurduğu Kültür Sincan İnşaat Mimarlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından iki ayrı tarihte Turgut Özal Üniversitesi'ne "bağış" adı altında ödeme yaptığı kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Camiye’ diyerek bağış adı altında yattı ceplerine attılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN