TOKİ’den Mamak’a 4 bin konutluk proje

Giriş Tarihi: 6.7.2016
TOKİ’den Mamak’a 4 bin konutluk proje
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Mamak'ta üzerinde bin 350 gecekondu bulunan Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi mahallelerinde 4 bin konutluk yeni bir projenin hayata geçirecek. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 575 bin metrekarelik alanda yaklaşık 4 bin konutun yer alacağını belirterek, projede ayrıca 4 cami, 2 merkezi, 4 okul, 2 sosyokültürel tesis, 1 binası olacağını ifade etti.

YÜZDE 57'Sİ ÖZEL ALAN
Projenin önemli bir kısmının yeşil alana ayrıldığını belirten Başkan Turan, "Alanın yüzde 21'i konut, yüzde 57'si yeşil alan, yüzde 22'si yollar ve sosyal donatılara ayrıldı. Bölgede bulunan bin 350 konuttan sahipleriyle uzlaşmaya varılan bin 230'u yıkıldı. Bölgede üreteceğimiz toplam konut sayısı 5 bin 747 olacak. 3 bin 904 konutun ihale sürecini başlattık. 9 Ekim 2015'te 88,5 milyon bedelle ihale edilen 870 konutun ise temelini attı"dedi.

BİNALAR ALÇAK OLACAK
Mamak'taki 4 bin konutluk projenin alçak katlı bloklardan oluşacağını ifade eden Turan, "Bölgenin otopark ihtiyacının tamamı ve yarı açık olacak biçimde karşılandı. Eğimli bölgelerdeki blok yapılaşmalarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, alt kotlardaki konutların üst kotlardaki konutlara göre dezavantajlı duruma düşmeleridir. Bu projede yapı alanının büyük bir kısmı çok eğimli olduğundan alışılmış konut tipolojisinden çıkarak, düşük kottan etkilenmeyen alçak katlı blok planları geliştirdik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOKİ’den Mamak’a 4 bin konutluk proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN