Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giden ciler geri dönmüyor

’nı fırsat bilen ciler yaz mevsimi sebebiyle tatillerini uzattı. Tatilde olan öğrenci kesimi dönüş yapmadı, alternatif ulaşım seçeneklerinin eklenmesiyle de otogarlardaki yoğunluk beklenenin altında kaldı

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Giden tatilciler geri dönmüyor
'nın başında yaşanan yoğunluktan sonra, şimdi de in sonuna yaklaşılmasıyla dönüş yolculuğuna çıkanlar ile birlikte tekrar yoğun bir dönem geçirmesi beklenen otogarlar beklenenin aksine boş kaldı. Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nde de (AŞTİ) firmaları, şoförler, esnaflar aynı sebepten şikâyetçi. Bir otobüs firmasında Ankara Genel Müdürü olan Aydın Murat bu bayramda otogarların daha az yoğun olmasının birçok sebebi olduğunu söyleyerek sebeplerini şu şekil sıraladı:

YAZ MEVSİMİ TATİLİ UZATTI
"Bu Ramazan Bayramı'nda tatile gidişlerde çok yoğunluk vardı ama dönüşlerde aynı yoğunluğu yaşayamadık. Gidenler, dönmedi bu bayramda. Daha doğrusu gidenler, dönüşlerini zamana yaymayı tercih etti. Çünkü, bayram tatilinin yaz mevsimine denk gelmesini fırsat bilen memur ve çalışanlar senelik izinlerinden ekleyerek tatilini uzatmak istediler. Rus turistlerin bu sezon ülkemize gelmemeleri sebebiyle otel ve tatil fiyatlarında çok büyük indirime gidildi, bu da yerli turistin iştahını kabartarak iç turizmin hareketlenmesine yol açtı. Vatandaş 15-20 gün tatil yapayım dedi ve dönüşlerini son gün değil de zamana yaydı."

ÖĞRENCİLER ÇOKTAN DÖNDÜ
"Bayram tatilinin yaz tatiline gelmesi sebebiyle aynı zamanda bayramı fırsat bilerek ailesi ve akrabalarını ziyaret etmek için yollara çıkan öğrenci kesiminin de eksikliğini hissettik. Öğrenciler, eski bayram tatillerindeki yoğunluğun en önemli unsurlarındandı. Ama şu anlık tek hareket eden kesim memurlar ve işçiler. Öğrenciler çoktan evlerine dönmüş durumdalar."

HAKSIZ REKABET VAR
"Havayolu ile karayolu firmaları arasında haksız rekabetin olması da otobüs ulaşımındaki yoğunluğu azaltan etkenlerden. Mesela, bizim ana harcamamız yakıt. Uçaklar yakıtlarını ÖTV'siz alırken biz otobüs firmaları olarak yakıtlarımızı vergili ve yüksek fiyatlarla alıyoruz. Dolayısıyla da otobüs firmaları olarak büyük indirimlere gidemiyoruz. Hal böyle olunca da biz bileti 65 liraya satarken, uçak 59 liraya satıyor. Sonuç olarak da vatandaş otobüs dışındaki alternatiflere yöneliyor."

ÖZEL ARABA KULLANIMI ARTTI
"Vatandaşın başka alternatiflere yönelmesinin dışında kendi özel araçlarını kullanmalarında da büyük artış var şuan. Vatandaş kendi aracıyla tatile gitti. Yakıt olarak gaz da kullanıyorlar çok da pahalıya gelmiyor. Özel araç kullanımının artmasındaki en önemli unsurlardan biri de yeni, güzel yolların yapılıyor olması. Eskiden dar yollar vardı, bazı yollar yapılı değildi. Şu an tam tersi. Köprüler yapıldı, yollar genişledi. Dolayısıyla özel araba kullanımının artışı da otogarlardaki yoğunlukların azalmasına sebebiyet verdi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Giden tatilciler geri dönmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN