Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Sosyal devlet vizyonu!

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Hükümet, "güçlü sosyal devlet" vizyonuyla önemli adımlar atıyor... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile sohbet imkânımız oldu.
En çok karşılaştığım dört sorunun yanıtını da almış oldum.
Genel Sağlık Sigortası prim yükü düşecek mi?
Evet, genel sigortası 50 liraya çekiliyor.
Bu adım yaklaşık 4 milyon ailenin yüzünü güldürecek. Üç ayrı tutarda alınan primler yüzünden sıkıntı çeken ailelerin yükü azalacak.
Emeklilikte yaşı bekleyip, test yaptırmadığı için tavandan prim borcu çıkanlar da nefes alacak. Devlet de daha kolay tahsilât yapacak.
Kimse sağlık hizmetinden mahrum kalmayacak.
Gelir testi daha fonksiyonel hale getirilecek.
Ailelerin sosyal durumları daha net görülebilecek. Böylece hem sosyal yardımlar hem de istihdam politikaları daha doğru yönetilebilecek.
***
Emeklilerin hepsi promosyon alabilecek mi?
Özel bankalar sisteme yeni giren emekliye üç yıllığına 500 lira promosyon teklif etmiş durumda. Bütün emekliler için "0-500, 500- 1000, 1000-2000 arası ve 2 bin lira üstü alanlar" olmak üzere kademelendirme yapılmış durumda. Bankalar emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre promosyon ödemesi yapacak. Bankalar promosyon ödemesinde taban fiyat formülü öngörülüyor.
Önerilen 500 lira asgari tutar olacak, aylık dilimlerine göre yukarı çıkarılabilecek.
***
Asgari ücret vergi dilimine takılacak mı?
Bu konuda telafi edecek düzenleme yapılacak.
Bakan Soylu, Ağustos ayında bu konuyu değerlendireceklerini belirterek, "Telafi edilmesi konusunda çalışacağımızı daha önce de söylemiştik. Ağustos'ta değerlendireceğiz.
İlgili bakanlıklarla görüşüp nasıl bir düzenleme yapılacağına karar vereceğiz" diyor.
***
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme var mı?
Bakan Soylu, bu konudaki tartışmalara da noktayı koyuyor ve ekliyor "Bu konuda bir düzenleme yaptığımız andan itibaren 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız.
Böyle bir gücümüz, takatimiz yok. Gelecek yıllarda yasaya yaştan takılanların sayısı 7 milyon 100 bin kişi olacak. Bizim sosyal güvenlik reformunun tamamen rafa kaldırılması ve tamamen geçmiş dönemlerde yaşadığımız emeklilikle ilgili sürecin 'de tekrar yaşanması, gelir gider dengemizin tamamen alt üst olmasını gerektirebilecek bir sonuçtur.
Bizim sisteme erken emekliliği koyduğumuz andan itibaren bunu sürdürülebilir kılamayacağımızı bir kere daha ifade etmek istiyorum.
Bir devlet yapamayacağı bir şey için umut vermemelidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Sosyal devlet vizyonu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN