Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçİören’İn çocukları

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Keçİören’İn altın çocukları

Görme engelli 24 yaşındaki Caner Balbaşı, Keçiören’deki Gönül Akademisi’ne katılarak sokak hayvanlarına yardım ediyor. 11 yaşındaki Elif Nisa Semiz ise çizdiği birbirinden başarılı resimlerle gelecek vaat ediyor

Keçiören'de 24 yaşındaki Caner Balbaşı, 2010'da bisiklete bindiği sırada otomobil çarpması sonucu yüzde 80 oranında görme yetisini kaybetti. Genç yaşında büyük oranda görme yetisini kaybeden Balbaşı, hayata küsmeyerek kendini adeta iyiliğe adadı. Keçiören Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Gönüllü Akademisi'nin 2 bin 600 üyesinden biri olarak ilçenin parklarında, sokaklarında yaşayan kedi ve köpeklere yardım ediyor. Gönüllü Akademisi ile beraber Hacettepe Üniversitesi Çocuk Onkoloji Hastanesi'ne giderek oradaki çocuklara da moral vermeye çalıştığını belirten Başbaşı, "İyilik, karşılıksız fayda sağlama anlamını ifade ediyor benim için... İnsan başına ne gelirse gelsin kendinden daha kötü durumda olanlar için bir şeyler yapabilir, bunu fark ettiğimde yeniden yaşama sevincimi kazandım" dedi. Keçiören Belediyesi Gönüllü Akademisi'nin kendisine hayata küsülmemesini hatırlattığını belirten Caner Balbaşı, "En büyük idealim savaş mağduru çocuklar için barınma imkanı sunmak... İçimdeki çocuk yaşadıkça çocuklar ve sokak hayvanları için güzel bir şeyler yapacağım. Keçiören park ve sokaklarındaki hayvanlar için mama koymaya ve onlara yardım etmeye bıkmadan, usanmadan devam edeceğim" ifadesini kullandı. Çevresindeki 10 kişiyi de gönüllü yapan Caner Balbaşı, "Eğer bisikletle giderken o araba bana çarpmasaydı ve tüm hayatım baştan aşağı değişmeseydi de yine iyilik için çabalardım"diye konuştu.

KEÇİÖREN'İN PİCASSO'SU...
Caner Balbaşı gibi Keçiörenlilerin göğsünü kabartan bir diğer genç ise 11 yaşındaki Elif Nisa Semiz... Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM), Güzel Sanatlar Fakültesinde görevli akademisyenlerin yer aldığı jüri ile resim alanında yetenekli çocukları keşfe çıkan ÇODAM'ın 2014 -2015 yılındaki yetenek sınavına giren Elif Nisa Semiz, resime olan yeteneğini daha da ilerletti ve 150'ye yakın tablo çizdi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın da bir portresini çizen ve bu tabloyu Başkan Ak'a hediye eden Semiz, "İlerde de hobi olarak devam etsem bile mutlaka kendi kişisel sergimi açmak istiyorum. Natürmort ve doğa içerikli çalışmaları yapmak daha keyif verici benim için... Kendime Picasso'yu idol olarak seçtim ve onun çalışmalarını özellikle inceliyorum"ifadelerini kullandı.

HAYAL GÜCÜ ÇOK GELİŞMİŞ
Beden eğitimi öğretmeni anne Semiz, kızının yeteneği ile gurur duyarken tam destek verdiğinin de ı çizerken yetenek sınavının jüri üyeliğini yapan 15 yıllık resim öğretmeni Bilge Aliusta ise, "İki yıldır ÇODAM'da görevliyim. 2014 -2015 döneminde çocuk, oyun ve balon temalı yarışmamıza 78 çalışma katıldı. İlk beşe giren Elif Nisa Semiz diğerlerinden ayıran unsurların başında hayal gücünün çok gelişmiş olması ve teknik becerisiydi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçİören’İn altın çocukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN