Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektörlük yarışı

Rektörlük yarışı seçimlerle start aldı. ’da İbiş bir kez daha ipi göğüslerken Gazi’de Derviş Yılmaz, ODTÜ’de Nevzat Güven 1’ oldu

Giriş Tarihi: 14.7.2016
Rektörlük yarışı
'nin önde gelen üniversitelerinden oluşan 37 üniversitede aylardır hazırlıkları süren seçim yarışı önceki gün 18 üniversitedeki sandıklara atılan ilk oylarla başladı. Türkiye'nin en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan başkentte de seçim heyecanı yaşandı. , Gazi ve ODTÜ'den onlarca aday rektör olabilmek için yarıştı. Sabah saatlerinde başlayan oy kullanma işlemi günün ilerleyen saatlerine kadar sürdü. 6 adayla seçime giden Ankara Üniversitesi'nde eski Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, en yüksek oyu alarak güven tazeledi.

ODTÜ "GÜVEN" DEDİ
891 oyla ilk sıraya Erkan İbiş'in yerleştiği seçimde adaylardan Prof. Dr. Çetin Atasoy 467, Prof. Dr. Mehmet Birey 145, Prof. Dr. Ahmet Çolak 134, Prof. Dr. Onur Özsoy 19, Prof. Dr. Akın Kaya ise 1 oy aldı. Adaylar arasında en fazla oyu alanlardan birini ağırlayan ODTÜ'de ise ilk sıraya 270 oyla Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nevzat Güven yerleşti. Diğer adaylardan Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök 117, Prof. Dr. Ersan Akyıldız 102, Prof. Dr. Tayfur Öztürk 52, Prof. Dr. Ahmet Türer 34 ve Prof. Dr. Gökmen ise 28 oy aldı.

20 ADAYLI YARIŞTA OYLAR KÜÇÜLDÜ
En fazla adayın yarıştığı Gazi'de oylar aday çokluğu nedeniyle küçüldü. Gazi'de en fazla oyu Prof. Dr. Derviş Yılmaz aldı. Yılmaz'ın 261 oyla ilk sıraya oturduğu seçimde adaylardan, Prof. Dr. Sacit Turanlı 236, Prof. Dr. Abdülkadir Bülent Aytaç 208, Prof. Dr. İbrahim Uslan 187, Prof. Dr. Mustafa Safran 187, Prof. Dr. Hüseyin Güçlü Yavuzcan da 154 aldı. Seçimler sonucunda her üniversiteden en çok oy alan 6 adayın ismi, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bildirilecek. YÖK tarafından bu adaylar arasından belirlenecek 3 adayın ismi, Cumhurbaşkanlığına sunulacak. Rektörler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektörlük yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN