Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet’in çağrısına Ankara’dan 150 bin talep

Hükümet’in yaklaşık 25 milyon vatandaşın devlete olan borçlarının yapılandırılması için yaptığı çağrıya rekor başvuru geldi. 150 bin başkentli tarihi fırsattan yararlanmak için SGK’ya koştu

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Hükümet’in çağrısına Ankara’dan 150 bin talep
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnaf toplantısında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarının yapılandırılacağı müjdesini vermesinin ardından başlayan süreçte Ankaralı borcunu yapılandırmak için adeta birbiriyle yarıştı. Vatandaşın devlete olan borcunu ödemesi noktasında tarihin en büyük indiriminin yapıldığı uygulamaya başkentten 150 bin başvuru geldi. Bağkur'lu, SGK'lı, Emekli Sandığı başvurularıyla birilikte binlerce işveren de tarihi fırsattan yararlanmak için SGK'nın yolunu tuttu. Başkentin 25 ilçesinin yapılandırma haritasında ise ilginç detaylar yer alıyor.

SİNCAN VE ETİMESGUT ÖNDE
Vergi, prim borcu, idari para cezaları, öğrenim- harç kredileri, vergi cezalarının aralarında yer aldığı borçların ve bunların her türlü faiz, zam, gecikme faizinin yapılandırıldığı yasadan yararlanmak isteyen 150 bin Ankaralı SGK İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Bu yılki yapılandırma başvuruları bir önceki 6552 sayılı yapılandırma başvurularını katladı. Peşin ödemelerde yüzde 90'a, peşin ödendiği takdirde idari para cezalarının da yüzde 50'sinin silindiği, borçların 18 ile 144 taksite kadar ödeme kolaylığı getirdiği yasa ile Ankaralı fırsatı iyi değerlendirdi. SABAH Ankara'nın edindiği bilgilere göre başkentten en yüksek başvuru sanayi faaliyetlerinin yoğunlukta olduğu ilçelerden geldi. Siteler, Rüzgarlı ve Ostim'in yanı sıra Sincan ve Etimesgut gibi ilçeler, SGK yapılandırmasına en fazla başvurunun yapıldığı yerler oldu. Yine tabloya bakıldığında işveren başvurularında da söz konusu ilçelerin zirvede olduğu görülüyor. Başvurularda Bağkur'lu vatandaşların yüksek başvuru oranları da göze çarpıyor. Elmadağ, Polatlı, Haymana, Kızılcahamam, Şereflikoçhisar gibi merkeze uzak ilçeler ise en az yapılandırma başvurusunda bulunan ilçeler oldu. Başkentte 23 SGK irtibat merkezinde 200 denetmen ile yürütülen yapılandırma çalışmalarında Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlar da yoğun başvuruda bulundu.

BUGÜN SONA ERİYOR
Yetkililer bu tarihi fırsat için vatandaşlara "Kaçırmayın, hemen yapılandırın" çağrısında bulundu. Öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 25 milyonu aşkın vatandaşın vergi, prim, idari para cezaları yeniden yapılandırılırken, faiz borcunun silineceği çalışma için son gün bugün. Öte yandan Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanların da 2 Ocak tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na giderek müracaatta bulunması gerekiyor. Hiçbir geliri olmayan, çalışmayanların GSS borçları silinecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet’in çağrısına Ankara’dan 150 bin talep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN