Türkiye'nin en iyi haber sitesi

130 parça mobilyayı 25 yılda tamamladı

Ankaralı mobilya ustası Selvet Öker, gençliğinde Musevi bir ustadan öğrendiği sanatı 16 tür ağaçtan yaptığı 130 parça mobilyada uyguladı. 25 yılda biten eser alıcı bekliyor

Giriş Tarihi: 19.5.2017
130 parça mobilyayı 25 yılda tamamladı
Mobilya yapımına, 11 yaşında Musevi bir ustanın yanında başlayan Selvet Öker, çırak olarak girdiği sektörde ustalığa kadar yükseldi. 5 çocuk, 3 torun sahibi olduğunu söyleyen Öker, 58 yıldır çalıştığı mobilya sektöründe "nizami mozaik" ve "nizam dışı mozaik" stillerini kullanarak 25 yılda 16 tür ağaçtan oluşan 130 parçalık bir eser yaptı. Osmanlı dönemi saray mobilyaları ile birebir aynı olan eserin dünyada ilk olduğunu belirten Öker, 130 parçalık saray mobilyasını kiraladığı bir evde saklıyor.

"DANTEL GİBİ ÖRDÜM"
"Hayatımın eşsiz eseri" olarak nitelendirdiği mobilyalarına gözü gibi bakan ve meraklısına satabileceğini söyleyen Öker, "Sanata karşı bir tutkum vardı. Musevi bir ustanın yanında 7 sene bu işi öğrenmek için çalıştım. Ustanın babası, dedeleri sarayda bu işi yapmışlar. Ustam bana 'Bir usta bir saray eşyasını ömrü boyunca 1 kez yapabilir' derdi. 25 yılımı aldı bu saray mobilyalarını yapmak. 16 çeşit ağacı yan yana getirerek dantel gibi ördüm" dedi.

ÇİN NÜFUSU KADAR PARÇA
"Bu işlerin dünyada aynısını yapan yoktur" diyen Öker, 16 Türk devletinin motiflerini eserlerine işlemiş. Selvet Öker, "Çin'in nüfusundan daha fazla parça var. Bir eseri bitirmem 5 ay sürüyor. Ömrümün 58 yılını bu mesleğe verdim" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
130 parça mobilyayı 25 yılda tamamladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN