Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Işık, Tekno Yatırım İlk Destek Sonuçlarını Açıkladı

Giriş Tarihi: 19.2.2015 15:28
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tekno-yatırım Destek Programı kapsamında, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere, 50 milyon TL’ye kadar olan yatırımlarında, toplamda 10 milyon TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağladıklarını söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Tekno Yatırım ilk destek sonuçlarını açıkladı.
Bakanlık’ta gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Işık, “Geçen yıl başlattıkları Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile de öncelikli teknoloji alanlarındaki AR-GE ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan teknolojik ürünlerin ticarileşmesi için işletmelere yapacakları yatırımlarda destek olmayı amaçladıklarını belirterek, "Ülkemizde gerek kamu, gerek üniversiteler gerekse de özel sektör eliyle yenilikçi fikirlerin desteklenmesine yönelik ciddi miktarda fon ayrılıyor ve Ar-Ge çalışmaları destekleniyor ancak proje sonucunda ortaya çıkan teknolojik ürünlerin ticarileşmesi, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi konusunda arzu ettiğimiz noktada olmadığımız da açık. Ar-Ge ve yenilik projeleri çıktıları ticarileşmediği zaman, bu çıktılar rafa kaldırılıyor ve güncelliklerini yitiriyor. Bu da Ar-Ge ve yenilik konusunda yapılan kamu harcamalarının verimliliğini, etkinliğini ve geri dönüşünü olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.
Bakan Işık, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bakanlığımızca uygulamaya aldığımız Girişimci Bilgi Sisteminden elde ettiğimiz bir sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum. 2006’dan 2013’e gelindiğinde teknoloji düzeyine göre girişim sayılarındaki artışları incelediğimizde, en fazla artış oranının yüzde 52,4 ile yüksek teknolojili sektörlerde olduğunu görüyoruz. Benzer şekilde, 2012’dan 2013’e gelindiğinde de girişim sayısındaki en yüksek artış oranının yüzde 24,7 ile yüksek teknoloji grubunda olduğunu görüyoruz. Ancak, işletmelerimizin üretim değeri hakkında önemli bir gösterge olan net satış değerlerine baktığımızda, yüksek teknolojili sektörlerde arzu ettiğimiz artış oranına rastlayamıyoruz. Bu veriler bize, yüksek teknoloji alanında çok sayıda girişimcimizin faaliyete başladığını, ancak bu faaliyetlerini henüz üretime dönüştüremediklerini gösteriyor. Bu bağlamda, yüksek teknolojili sektörlerde Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşerek üretime dönüşmesi için yeni destek mekanizmalarının oluşturulması gerektiği açıktır. İşte bugün burada sonuçlarını açıklayacağımız, Tekno-Yatırım Destek Programının AR-GE ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi konusunda en önemli adım olduğunu düşünüyoruz.”
Tekno-yatırım Destek Programı kapsamında, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere, 50 milyon TL’ye kadar olan yatırımlarında, toplamda 10 milyon TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağladıklarını kaydeden Bakan Işık, “Böylece yenilikçi fikirlerin teknolojik ürünlere dönüşmesi sürecinin her aşaması destek kapsamına alınıyor. Programa ait ilk başvurular, 17 Temmuz 2014’de başlamış ve 13 Ekim 2014 tarihi itibariyle sona ermiştir. Programa toplam başvuru sayısı 182 olmuş, bunlardan 32’u değerlendirilmiş ve 21’i desteklenmeye uygun görülmüştür. Bu projelerden 8’i yeni yatırım, 13’ü ise ürün çeşitlendirmedir. Yine bu projelerin 10’u yüksek teknoloji, 11’i ise orta yüksek teknoloji alanındadır. Destek verilecek olan işletmelerden, 14’ü küçük, 4’ü orta ve 3’ü ise büyük işletmedir. Bu projelerde toplam Yatırım Tutarı: 43 milyon 418 bin TL, Bakanlığımızın desteği ise 15 milyon 665 bin TL’dir” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Işık, Tekno Yatırım İlk Destek Sonuçlarını Açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN