Türkiye İle Katar Arasında Askeri İşbirliği İçeren Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Giriş Tarihi: 19.3.2015 21:29 Güncelleme Tarihi: 19.3.2015 22:49
Türkiye İle Katar Arasında Askeri İşbirliği İçeren Kanun Tasarısı Kabul Edildi
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşması, 19 Aralık 2014 tarihinde ’da imzalanmıştı.
Anlaşma ile askeri eğitim, savunma sanayi, ortak askerî tatbikat ve taraflar arasında kuvvetlerin konuşlandırılması alanında işbirliğinin güçlendirilmesi için bir mekanizma kurulması, askerî lojistik alanında işbirliği yapılması, askerî kurumlarda danışman personel görevlendirilmesi ve personel mübadelesi, taraflar arasında personel ve askerî ekipman mübadelesinde bulunulması amaçlanıyor.
Kanun tasarısının görüşmelerinde muhalefetin sorularına cevap veren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Bu anlaşma güvenlik odaklı ve ikili menfaatleri gözeten bir anlaşmadır. Kesinlikle bir takım dar ekonomik çıkarlara indirgenemez” dedi.
Bakan Yılmaz, bu anlaşmanın Suriye için eğit-donatla bir ilgilisi olup olmadığı yönündeki soruya, “Hiçbir şekilde Suriye muhalefetinin eğit-donat ilişkisi söz konusu değil” diye cevap verdi.
TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla kanun tasarısı kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye İle Katar Arasında Askeri İşbirliği İçeren Kanun Tasarısı Kabul Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN