Bilinçli Çevre Gönüllüleri Yetişiyor Projesi Açılış Töreni

Giriş Tarihi: 31.3.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 22:50
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Kalkınacağız ama doğayı tahrip etmeyeceğiz. Kalkınma ile bu bir arada yürür mü? Yürür. İhtiyacımız kadar tüketeceğiz, doğayı da alabildiğince koruyacağız” dedi.
Bilinçli Çevre Gönüllüleri Yetişiyor projesi açılış töreni Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezinde gerçekleştirildi. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, Ankara genelindeki anaokulları ile ilk ve orta öğretim okullarına yönelik olarak, gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak, çocukların öncelikle yaşadıkları yakın çevresinde nihai olarak da ülke genelinde çevre bilincini artırmak amacıyla çevre eğitimleri başlatıldı.
Açılış konuşmasını yapan Bakan Güllüce, çocukları tebrik ederek, “Cıvıl cıvılsınız, bir İstiklal Marşı söylediniz, muhteşemdiniz. Çok güzel söylediniz. Allah, İstiklal Marşını sonsuza dek vatanımızda söylettirsin bize, hem de o coşkunuzla söyletsin sizlere. Bazen yabancı ülkeden insanlar geliyor, bana şunları soruyorlar; sizin bağımsızlık gününüz ne zaman? O ne demek diyorum. Bizim öyle bir günümüz yok. Biz 2 bin 200 yıldır devletiz, bağımsızlık nedir yaşamadık, hep bağımsız olduk. O yüzden İstiklal Marşı o ruhumuzu anlatıyor bizim” diye konuştu.
Gelişmiş ülkelerin dünyayı kirletmek pahasına geliştiğini kaydeden Güllüce, şunları söyledi: “Dünyayı çok kötü tükettiler. Dünyanın ozon gazını, denizlerini tükettiler. Birçok canlının soyu kurudu. Bu arada başka şeyleri de tükettiler. Çok şükür Türkiye’ye henüz öyle değil. Komşuluk denen, sevgi denen, kalp denen duyguları tükettiler. Paylaşma duygusunu da tükettiler. Sadece kendilerini düşünen başka hiçbir şeyi düşünmeyen nesil oluşturdular. Oysa bizim Anadolu platomuz paylaştıkça çoğalır diyen muhteşem bir kültüre sahip. İşte biz onlar gibi dünyayı kirleterek ve dünyayı tüketerek kalkınma yolunu seçmedik. Türkiye dünya da çevre noktasında örnek alınması gereken bir ülkedir. Çok hızlı kalkınan ülkeyiz ama saydığım şeyleri tüketmiyoruz”
‘Tüketmemek gerek diye bir kültürden geliyoruz’ diyen Güllüce, “Gelişmiş ülkelerde, gelişmişlik uygulaması tükettiğiniz oranda uygarsınız sayıyor değil mi? halbuki bu tersinedir. Tüketmemek üzerine bizim kültürümüz vardır. Kalkınacağız ama doğayı tahrip etmeyeceğiz. Kalkınma ile bu bir arada yürür mü? Yürür. İhtiyacımız kadar tüketeceğiz doğayı da alabildiğince koruyacağız” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçli Çevre Gönüllüleri Yetişiyor Projesi Açılış Töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN