Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazakistan Ziyareti

Giriş Tarihi: 15.4.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 13:51
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kazakistan ile ilişkilerimizin daha ileri götürülmesi, hedeflere çok daha süratle ulaşılması, işbirliği imkanlarımızın geliştirilmesi noktasında neler yapabiliriz, bunları görüşme imkanımız olacak" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetlisi olarak resmi ziyaret için bu ülkeye gittiğini belirterek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in yanısıra ayrı bir uçakla Kazakistan’a giden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve çok sayıda iş adamının ziyarette kendisine eşlik edeceğini söyledi. Nazarbayev ile ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’ın Türkiye’nin sadece dostu, kardeşi değil aynı zamanda stratejik ortağı olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazarbayev’in 2009’da Türkiye’ye yaptığı ziyarette tarihi bir adım atıldığını ve stratejik ortaklık anlaşmasının imzalandığını hatırlattı. 2012’de iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinin kurulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk toplantının Türkiye’de yapıldığını hatırlatarak, ziyaret sırasında Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısının yapılacağını kaydetti.
Görüşmelerde Kazakistan ile ilişkilerin daha ileri götürülmesi, hedeflere çok daha süratle ulaşılması, işbirliği imkanlarının geliştirilmesi noktasında neler yapabileceği ile ilgili görüşme imkanlarının olacağını vurgulayan Erdoğan, gündemdeki bölgesel ve küresel meselelerinin de mütalaa edileceğini ifade etti. Kazakistan’ın Orta Asya’da en önemli ticari ve ekonomik ortaklardan biri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları dedi:
"Sayın Nazarbayev ile son derece yakın bir dostluğumuz, muhabbetimiz söz konusu. Son yıllarda Kazakistan ve Orta Asya’daki kardeşlerimizle olan bağlarımız kuvvetleniyor, işbirliğimiz çok farklı bir şekilde gelişiyor. Bilhassa iş adamlarımız, müteşebbislerimiz Kazakistan’da göğsümüzü kabartan, iftihar ettiğimiz işlere imza atıyorlar. Biz de onları her platformda desteklemenin, önlerindeki engelleri kaldırmanın gayreti içindeyiz. İnşallah bu ziyaretimiz kapsamında yine iş adamlarımızla bir araya gelecek, Türk-Kazak İş Forumu’nun açılışına katılacağız. Gerek Sayın Nazarbayev, gerekse şahsım, birlikte iş adamlarımıza bir hitabımız olacak, onları bu noktada teşvik edeceğiz."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkistan ziyaretinde ise Hoca Ahmet Yesevi’nin kabrini de ziyaret edeceğini belirterek, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından tevdi edilecek fahri doktora unvanını kabul edeceğini, öğrenci ve akademisyenlerle bir araya geleceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkistan ziyaretinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından inşa ettirilen bin 400’ü kapalı olmak üzere toplam 3 bin kişi kapasiteli caminin açılışını da gerçekleştireceğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazakistan Ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN