Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AKPM’den AK Parti’ye Ziyaret

Giriş Tarihi: 6.10.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 6.10.2015 16:33
AKPM’den AK Parti’ye Ziyaret
AK Parti Milletvekili Ahmet İyimaya, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Seçim Öncesi Gözlem Heyetini (AKPM) Meclis’te kabul etti.
Andreas Gross başkanlığındaki AKPM üyelerini kabul eden AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Avrupalı misafirlere kendi bahçesinde yetiştirdiği üzümlerden ikram etti. Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrasında bir açıklama yapan İyimaya, görüşmenin seviyeli ve içerikli olarak gerçekleştiğini kaydetti.
Sadece Avrupa standartlarının değil, Türkiye’nin düşünsel olarak ürettiği timi standartların var olduğunu, Avrupa’nın bundan faydalanması gerektiğini ifade ettiğini belirten İyimaya, “Mesela 2001 yılı anayasa reformunda seçime yakın süre kala oyun kurallarını değiştiren yasaları yasaklayan anayasamızın 67. maddesinin son fıkrası, dünya demokrasisi bakımından rasyonel bir ölçüt ve standart, onu memnuniyetle kabul ettiler. Türkiye’nin içinde bulunduğu süreci değerlendirdik” dedi.
Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiğinin hatırlatılması üzerine İyamaya, “İki büyük devletin güvenlik araçlarının karşı karşıya gelmesi öyle kolaylıkla değerlendirilebilecek bir sorun değil. Bu konuda açık diplomasinin değil, gizli diplomasinin işlevini gördüğünü, bir bela ile karşı karşıya kalmayacağımızı düşünüyorum. Bu konuda demeç vermek çok kolay ama susmak daha akıllı” diye konuştu.
Ahmet Hakan’a yapılan saldırı sonrasında sanıkların ifadelerinin basına yansıyan ifadelerinin sorulması üzerine İyimaya, “Şiddet ne zaman itibariyle, ne muhatap itibariyle savunulabilen bir durum değildir. Bugün basına yansıyan beyanları tek yanlı manipülatif beyanlar olarak görüyorum” şeklinde konuştu.
İyimaya, milletvekillerine üç aylık maaşlarının peşin verileceğinin, bu durumda 1 Kasım’da seçilemeyen milletvekillerinin aldıkları maaşı geri vermeleri önerisinin gündemde olduğunu belirtilmesi üzerine, “Bu konuda yasal düzenleme olmadan bir kararla çözüme ulaşmak mümkün değil. Parlamento açıldıktan sonra ödenen ve yeniden milletvekili olarak dönemeyen arkadaşların hukuki durumunu en adil biçimde parlamento bir çözüme kavuşturur” ifadelerini kullandı.
Bir terörist cenazesinin polis aracı arkasında sürüklenmesine yönelik açıklamada bulunan İyimaya, “Bu gibi gayri insani görüntülerin tasvibi mümkün değildir, meseleye el konulmuştur” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AKPM’den AK Parti’ye Ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN