Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Yücel Alanya Halkından Özür Diledi

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Başkan Yücel Alanya Halkından Özür Diledi
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Encümen toplantısı sonrasında basın mensuplarının Alanya İskelesi’ne tel örgü çekilmesi ile ilgili sorularını yanıtlarken, olayların bu noktaya gelmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Başkan Yücel, 8-9 aydır sorunun çözümü için iyi niyetle çaba sarf ettiklerini belirterek, "Yaklaşık 8-9 aydır bu konular sık sık Alanya gündemine taşındı. Öncelikle ben kendi kurumum adına istemediğimiz bu ilginç görüntülerden dolayı Alanya halkından ve kamuoyundan özür diliyorum" dedi.
"DÜN NE DEDİYSEK BUGÜN DE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUZ"
Hem Alanya halkının hem de balıkçıların haklarının korunmasını gerektiğini belirten Başkan Yücel, "Biz, Alanya Belediyesi olarak gerek çalışma grubu arkadaşlarımız gerekse personelimiz Alanya halkının menfaatlerini korumakla yükümlüdür. Biz, Balıkçı Barınağı’nın veya balıkçıların hakkını gasp etmek gibi bir düşüncemiz yok. Biz buradaki olayların sadece ve sadece iyi niyet doğrultusunda, onların da hakkını koruyarak çözümlenmesini istedik. Dün ne diyorsak bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Turizmin başkenti olmaya aday bir ilçede, 100 milletten 49 bin yerleşik yabancıya hizmet veren bir meydanın plansız, programsız ve düzensiz bir şekilde bir meslek gurubuna feda edilmemesi gerektiği düşüncesindeyim. Memleketin gözbebeği olan, cazibe merkezi olan bir yerin halkın kullanımına açık olmasını istiyoruz" dedi.
"İKİ BAKANLIK GÖRÜŞLERİ FARKLI"
İki bakanlığın görüşünün birbirinden tamamen farklı olduğunu vurgulayan Başkan Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ulaştırma Bakanlığımız burayı Tarım Bakanlığı’na veriyor. Tarım Bakanlığı da burayı Milli Emlak yoluyla ihaleye çıkıyor. Burası ihaleye çıkarken diğer kurum ve kuruluşlardan görüş alınmıyor. Biz buranın nasıl ve hangi amaçla kullanılacağı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına yazdığımız yazılar neticesinde,Kültür ve Turizm Bakanlığı verdiği net cevabi yazılar var. Bu yazıya göre, burası hiçbir şekilde bizim onayımız olmadan tahsis edilemez, kiraya verilemez ve burası ile ilgili herhangi bir uygulama yapılamaz. Bakanlık burada herhangi bir uygulama yapılmaması ile ilgili başta Cumhuriyet Savcılığı’na, Alanya Kaymakamlığına, Hazine Avukatlığına, Müze Müdürlüğüne Mal Müdürlüğüne ve Alanya Belediyesi’ne bir yazı gönderdi. Yazıda 2001 yılındaki planlamalar, Arkeolojik Sit Alanı olması ve Kıyı Kanunu’nun 6.Maddesi gereği burada herhangi bir işlem yapılamayacağı açık ve net bir şekilde belirtiliyor. Hem ihalenin iptali hem de yürütmenin durdurulması yönünde İdare Mahkeme’de dava açtık. Davamız iki konunun da aynı dosyada birleştirilmesinden dolayı iade edildi. Fakat biz ayrı ayrı dosyalarla tekrar dava açtık. Davanın en kısa zamanda belediyemiz lehine daha doğrusu halkımız lehine karar vereceği inancındayım. Hukuk müşavirlerimizin görüşü de bu doğrultuda."
"TEL ÖRGÜLERİ İÇİME SİNDİREMEM VE SİNDİRMEYECEĞİM"
"Biz hiçbir zaman Balıkçı Barınağı’nın ve balıkçıların hakkını gasp etmeyeceğiz" diyen Başkan Yücel, "Biz sadece yönetmelik neyse onu uygulayacağız. Oranın ve meydanın halka açık kalmasını sağlayacağız. O bariyerler çevrildiği anda o caddede insanlar sadece taşıt yolundan yürüyüş yapabilecek. Eğer bu olursa da ben hukuk kuralları çerçevesinde olmayacağını düşünüyorum. Ben bir yerel yönetici olarak bunu içime sindiremiyorum. Sindirmeyeceğim de" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Yücel Alanya Halkından Özür Diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN