Edremit Belediye Meclisi Cem Evlerine İbadethane Statüsü Verilmesini Kabul Etti

Giriş Tarihi: 3.4.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Edremit Belediye Meclisi Cem Evlerine İbadethane Statüsü Verilmesini Kabul Etti
Edremit Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Kamil Saka başkanlığında yapıldı. Belediye Başkanı Kamil Saka’nın meclise sunduğu bir yıllık çalışma raporu kabul edildi. Cem Evlerine ibadethane statüsü verilmesi kabul edildi. Belirlenen parklara Sebahattin Ali ve Özgecan Arslan’ın isimleri verildi.
Edremit Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan toplantısı belediye hizmet binası meclis toplantı salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Kamil Saka, başkanlığında yapılan toplantıda 44 ana gündem ve önergelerle gündeme alınan 11 madde olmak üzere toplam 55 madde görüşülerek karara bağlandı. İlk olarak Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından meclise sunulan geçmiş bir yıllık dönemi kapsayan çalışma raporu görüşülerek kabul edildi. Denetim Komisyonu tarafından incelenen Edremit Belediyesi 2014 mali yılı bütçesi ile ilgili hazırlanan, Denetim Raporu okunarak meclis üyeleri bilgilendirildi.
Dava konusu olan Büyükşehir Belediyesi ile BASKİ’ ye devir olan personel alacaklarının Belediyemiz bütçesinden karşılanması ile dava sonucuna göre, Büyükşehir ve BASKİ ile mahsuplaşılması, Edremit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Çevre Denetim Birimi kurulması konuları görüşülerek kabul edildi.
PARKLARA SABAHATTİN ALİ VE ÖZGECAN ARSLAN İSİMLERİ VERİLDİ
Hacı Tuğrul Mahallesi’nde ki yeşil alana Edremit’te yaşamış ünlü şair Sabahattin Ali’nin adının verilmesine, Altınoluk Mahallesi 9 Eylül Caddesi 11. Sokakta ki yeşil alana Özgecan Arslan adının verilmesine, Cennetayağı MahallesiMuhtarlık binası yanında ki parka Ahmet Yetimoğlu isminin verilmesine karar verildi.
Hekimzade Mahallesi dereli yolu üzerinde bulunan belediyeye ait mezarlık yeri olarak kullanılmasına karar verildi.
CEM EVLERİ’NE İBADETHANE STATÜSÜ VERİLDİ
Cem Vakfı Körfez Şubesi, Alevi Kültür Dernekleri Altınoluk Şubesi ve Hacı Bektaşi Anadolu Kültür Vakfı’nın talebi üzerine geçtiğimiz ay gündeme alınan ve ilgili ihtisas komisyonlarında incelenerek meclise sunulan Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması konusu görüşüldü. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi CHP’li üyelerin kabul, AKP ve MHP’li üyelerin çekimser oyu ile kabul edildi. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Camide bizim, cemevide bizim. İlçemizde bulunan camilerimize ve cemevlerimize her türlüğü desteği sağlamaya çalışıyoruz. Aldığımız bu karar ile tüm ibadethanelerimize olduğu gibi cemevlerimize de gerekli destek ve yardımları daha sağlıklı bir şekilde yapabileceğiz” dedi.
KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ
Ardından yeni çalışma dönemi için encümen üyelikleri ve ihtisas komisyonları seçimi yapıldı. Yapılan seçime göre Meclis 1. Başkan Vekilliğine CHP’li Ahmet Özkoca, Meclis 2. Başkan Vekilliği’ne CHP’li Nebi Gündüz, Meclis Divan Katipliği’ne CHP’li Coşkun Taşkın, Hüzeyin Uzun, Tayfun Gerkuş, Encümen Üyeliğine CHP’li Şengül Sönmez, Ali Yılmaz Diker, Fatma Özgirgin seçildiler.
İhtisas Komisyonları şu şekilde oluştu; İmar Komisyonu; Fatma Özgirgin, Ahmet Elman, Murat Tuna. Plan ve Bütçe Komisyonu; Şengül Sönmez, Coşkun Taşkı,. Basri Bayram Tezvaran. Resmi Daire Alım-Satım Komisyonu; Hilkat Parıltan, Musa Karaaslan, Hasan Bodur. Muhtaç Çocukları, Kadınları ve Engellileri Koruma Komisyonu; Şengül Sönmez, Müberra Uyar Karaca, Ali Kemal Çelik. Çevre ve Sağlık Komisyonu; Fahri Yaşar, Coşkun Taşkın, Ahmet Ergit. Trafik İhtisas Komisyonu; Nebi Gündüz, Hüseyin Uzun, İsmail Doğdu. Kira Tespit Komisyonu; Ahmet Elman, Fahri Yaşar, Recep Sakızlı. Kültür, Sanat ve Spor Komisyonu; Hilkat Parıltan, Şengül Sönmez, Yusuf Şahin. Jeotermal Komisyonu; Ahmet Özkoca, Nebi Gündüz, Salih Şener. Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu; Şengül Sönmez, Hilkat Parıltan, Recep Sakızlı. Turizm Komisyonu; İsmail Cahit Erol, Müberra Uyar Karaca, Recep Sakızlı. Tarım Komisyonu Ali Yılmaz Diker, Mehmet Ertaş, Basri Bayram Tezvaran.
Edremit Belediyesi’nin üyesi olduğu Belediyeler Birliği temsilcileri de şu şekilde oluştu; Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği; Cafer Kara, Müberra Uyar Karaca. Kıyı Ege Belediyeler Birliği; Bayram Kayahan, Nebi Gündüz, Mehmet Ertaş. Ege Belediyeler Birliği; İsmail Cahit Erol. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği; Ahmet Özkoca. Tarihi Kentler Birliği; Tayfun Gerkuş. Körfez Belediyeler Birliği; Ahmet Özkoca, Musa Karaaslan. Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği; Cahit İnceoğlu, Ali Yılmaz Diker. Edremit Belediyeler Birliği; Ali Yılmaz Diker, Mehmet Ertaş, İsmail Doğdu. Edremit Güre Termal Turizm Altyapı Hizmet Birliği; Fatma Özgirgin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edremit Belediye Meclisi Cem Evlerine İbadethane Statüsü Verilmesini Kabul Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN