Ülkü Ocakları’ndan ’Doğu Türkistan’ Açıklaması

Giriş Tarihi: 28.6.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 29.6.2015 09:02
Ülkü Ocakları İl Başkanı Adem Evcil, Doğu Türkistan’da Çin Devleti tarafından zulüm gören Uygur Türkleri için sessiz kalındığını ifade ederek, “Doğu Türkistan Türkleri Müslüman değil mi? Onlar Türk oldukları için mi isimleri hiçbir yerde anılmıyor?” dedi.
Ülkü Ocakları Bolu İl Başkanı Adem Evcil, Doğu Türkistan’da zulüm gören Uygur Türkleri için yazılı basın açıklaması yayınladı. Evcil, açıklamasında Ramazan ayının dünyanın diğer coğrafyalarında Türkiye’deki gibi geçmediğini, zulüm altında olan Müslüman soydaşlarımızın ağır baskılar ve saldırılar ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Evcil, “Çin esareti altında bulunan ata vatanımız Doğu Türkistan’da bulunan Uygur Türkleri oruç tuttukları, namaz kıldıkları, ibadet ettikleri için işkencelere ve ne yazık ki ölüme maruz kalıyorlar. Doğu Türkistan Türklerine uygulanan bu zorba, insanlık dışı vakaları kınıyoruz. Yıllarca ve halen de ‘İnsan Hakları’ diye sloganlar atıp da Türk bölgelerine sırt çevirenleri de Yüce Allah’a havale ediyoruz” dedi.
“YÜCE ALLAH’TAN YARDIM DİLİYORUZ”
Adem Evcil, açıklamasında şunları kaydetti:
"Ve en büyük sorumuz şudur ki; Doğu Türkistan halkı Türk olduğu için midir ki din kardeşimiz denilerek hiçbir yerde savunulmuyor, isimleri telaffuz dahi edilmiyor? Bugünlerde yayınlanan programlarda Filistin, Gazze gibi yerlere özel dua yapılırken neden bir kez dahi olsun Doğu Türkistan Türklerine dua edilmiyor, âmin denilmiyor? O kardeşlerimiz, en ağır şartlar altında hem Türklük hem de Müslümanlık görevlerini yerine getirmek için canlarını ortaya koymaktadır. Tüm yasaklara, işkencelere ve hatta ölüme rağmen Müslümanlık görevini yerine getiren din kardeşlerimize yüce Allah’tan yardım diliyoruz. Geçtiğimiz günlerde 28 soydaşımız dini vazifelerini yerine getirdikleri için şehit edildi. Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde ve ilimizde de Ülkü Ocaklarımızın organizesiyle gıyabi cenaze namazları kılınmıştır. Cenab-ı Hak mekanlarını cennet etsin, rahmet eylesin."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkü Ocakları’ndan ’Doğu Türkistan’ Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN