Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94.yıldönümü

Giriş Tarihi: 11.3.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Valisi Hasan Kürklü, İstiklal Marşı’nın kabulünün 94’üncü yıldönümü sebebiyle yaptığı yazılı açıklamada,İstiklal Marşı’nın Mehmet Akif’in kaleminden milletin birlik ve beraberliği ile başaramayacağı engelin olmadığının en güzel ifadesi olarak çıktığını bildirdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’ un yazmış olduğu şiirin 12 Mart 1921 tarihinde devlet ve milletin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı olarak kabul edildiğini bildiren Vali Hasan Kürklü, şunları kaydetti:
"Anadolu’nun birçok şehri işgal altında ve Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeyken Mehmet Akif Ersoy, o günlerde Türk Milleti’ne cesaret vermiş ve duygularını harekete geçirmiştir. İstiklal Marşı, Mehmet Akif’in kaleminden milletimizin birlik ve beraberliği ile başaramayacağı engelin olmadığının en güzel ifadesi olarak çıkmıştır. Bundan dolayıdır ki, İstiklal Marşı’nı şair ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif, ’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ derken, verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Savaşı’nda Türk milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklal Marşımız; tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmektedir. Bu düşüncelerle İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 94. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, İstiklal Marşımızın şairi ve aynı zamanda Burdur Mebusumuz Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün İstiklal kahramanlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum" ifadelerini yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94.yıldönümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN