Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim-bir-sen, İş Yeri Temsilcileri Ve Kurum Yöneticileri Toplantısı’nda Buluştu

Giriş Tarihi: 2.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Eğitim-Bir-Sen Şubesi, ‘Genişletilmiş İş Yeri Temsilcileri ve Kurum Yöneticileri Toplantısı’nda bir araya geldi.
Her yıl Mayıs ayında il ve ülke genelinde yetkili sendikaların belirlendiği üye sayımı öncesi Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi, motivasyon amacıyla ‘Zirveden Yeni Ufuklara’ başlığı altında düzenlediği ‘Genişletilmiş İş Yeri Temsilcileri ve Kurum Yöneticileri Toplantısı’nda üyeleri ile buluştu. Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Ali Yalçın’ında davet edildiği toplantıya Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’un yanı sıra Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Mustafa Sarıgül, Ak Parti Bursa Milletvekili Aday Adayı Numan Şeker ve sendika üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Mustafa Sarıgül, “23 yıl önce inanmış 7 arkadaşı ile Mehmet Akif İnan’ın çıktığı yolda bugün Türkiye’nin en büyük sendikası, Eğitim-Bir-Sen olurken en büyük ailesi de Memur-Sen olmuştur. Bu anlamda emeği geçen tüm üyelerimize ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Eğitim sistemini hasta olduğunu belirterek önemli açıklamalarda bulunan Sarıgül, “Öğretmen arkadaşlarımızın emek verdiği çocuklar, bugün arkalarından hançerleyecek kadar içi boşaltılmış ve düşüncesi yok edilmiş durumdadır. Eğitim sistemi bizim manevi değerlerimizi azaltmışsa; bunu tekrar bizim gelip koymamız boynumuzun borcu olmuştur. Tüm bunların ve daha fazlasının gerçekleştirilmesi için temsil hakkını tekrar elde etmemiz şart. Bunun için sendika üyelerimizin gayretleri ile yeni arkadaşlarımızın sendikamıza dahil olması büyük önem arz ediyor" diye konuştu.
Türkiye’nin ayağa kalkmasının hiçbir zaman batılı ülkeler tarafından istenilmediğinin altını çizen Genel Başkan Ali Yalçın, “Berkin Elvan Türkiye’de bir bahanedir. Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesine neden olanlar, Berkin Elvan üzerinden Türkiye’de gerginlik oluşturmak istiyorlar. Geçtiğimiz ayın 11’inde sanatçı aktivistlerin ‘Türkiye’de hayatı durdurun’ yaptığı çağrı, savcıyı öldürün çağrısı anlamına gelmiş olmalı ki tetikçiler savcının hayatına katletmiştir” dedi.
Berkin Elvan üzerinden oluşturulmak istenen gerginliğin Türkiye’nin hayrına olmadığına dikkat çeken Ali Yalçın, “Biz Eğitim-Bir-Sen camiası olarak, her zaman bu ülkenin birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun tekrar diriltilmesi ve teminat altına alınması adına mücadele etmekteyiz. Türkiye’de huzurun yaşanması adına milletimize tekrar sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Bu konuda herkese sorumluluk düşüyor” diye konuştu.
Bursa’da son günlerde öğretmenlere yönelik artan şiddete de değinen Ali Yalçın, "Bu toplumun tamamını kaygılandırdığı gibi eğitimcileri de kaygılandırmaktadır. Çünkü öğretmeni hedef alan şiddet olayı toplumu tehdit eden en önemli hadisedir. Eğer şiddet öğretmene kadar uzandıysa bu ailenin de anne ve babanın da güvende olmadığını gösteren bir durumdur. Çünkü öğretmenin yaptığı meslek peygamber mesleği olması nedeniyle çok kutsal bir meslektir. Bu anlamda çocuk gözünü karartabiliyor gözünü karartabiliyorsa bu geldiğimiz nokta açısından son derece düşündürücüdür. Bunun yıkılmasının yolu da yine eğitimden geçtiğini biliyoruz. Eğitim sendikası olarak bu anlamda yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Öğretmenleri itibarsızlaştıracak öğretmenleri, kamuoyunun gözünde tartışılır hale getirilecek, söylemlerden, uygulamalardan ve yasal süreçlerden uzak durulması gerekiyor. Öğretmenin değerinin, şahsiyetinin ezdirilmemesi, örselenmemesi anlamında politikaların geliştirilmesi gerekiyor. Bu konu sadece hükumet yetkililerin ve Milli Eğitim Bakanlığını yetkililerin değil bütün toplumun meselesidir. Çünkü bir Kızılderili reisi, ‘bir çocuğun eğitiminden bütün kasaba sorumludur’ der. Dolayısı ile hiç kimse sadece sorunları eğitimcilerin üzerine atmamalı bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır" şeklinde konuştu.
Konuşmaların sonunda programa katılımlarından dolayı Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Ali Yalçın’a çiçek ve çini, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’a ise hat takdim edildi. Memur-Sen Bursa eski İl Temsilcisi ve AK Parti Bursa Milletvekili Aday Adayı Numan Şeker’e sendikaya hizmetlerinden ötürü de çini hediye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim-bir-sen, İş Yeri Temsilcileri Ve Kurum Yöneticileri Toplantısı’nda Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN