Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı Konuklar Şenliklere Renk Kattı

Giriş Tarihi: 13.4.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 17:06
Yabancı Konuklar Şenliklere Renk Kattı
Bu yıl 11’incisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve ’nın Fethi Şenlikleri’ne Avrupa, Balkanlar ve Orta Doğu’dan gelen misafir ekipler renk kattı.
Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin ilk haftasında düzenlenen faaliyetlere yerli ve yabancı binlerce insan katıldı. 10 Nisan Cuma günü, son 5 yılda çekilen ödüllü şenlik fotoğraflarının yer aldığı Sergisi ve Sultan 2. Murad Dönemi Sempozyumu ile başlayan şenlikler, 11 Nisan Cumartesi günü Yörük Türkmen Buluşması çadır ziyareti ile devam etti.
Tarihi saat kulesinin bulunduğu Tophane meydanında gerçekleştirilen Açılış Töreni, bu yıl ilklere de sahne oldu. Şenlikler için gelen yabancı konuklardan Almanya ve Filistin heyetinde yer alan folklor ekipleri, Mehter ve kılıç kalkan ekibinin ardından folklor gösterilerini sergilerken, izleyenlerden büyük alkış aldı. Bursa Olgunlaşma Enstitüsü öğrencileri de, bu yıl ilk kez programa dahil edilen defileyle hazırladıkları ‘Osmanlıdan Günümüze Bursa’ kıyafetlerini sergilediler. Tophane programının ardından fetih yürüyüşü ve akşam köy kınası yapıldı.
12 Nisan Pazar günü ise köy düğünü ile devam eden fetih şenliklerine, özellikle yabancı ülkelerden gelen konukların ilgisi büyük oldu. Almanya, Bosna-Hersek’den, Makedonya, Bulgaristan, Filistin, yüzlerce kişi Bursa’ya gelerek şenliklere katıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, düzenlenen etkinliklerin ardından yabancı ülkelerden gelen misafirleri Sümbüllü Bahçe Konağı’nda ağırlayarak şenlikler hakkında detaylı bilgi verdi.
Şenliklerin yaklaşık bir ay süresince devam edeceğini belirten Başkan Dündar, şehirde bayram havası yaşandığını ifade etti. Başkan Dündar’a misafirperverliğinden dolayı çok teşekkür eden yabancı konuklar, ülkelerinden getirdikleri çeşitli hediyeleri Başkan Dündar’a takdim etti.
Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Pınarbaşı Parkı’nda Türk ve yabancı ekipler tarafından halk oyunları gösterileri düzenlendi. Almanya ve Filistin’den gelen halk dansları ekipleri ile, Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sahne aldığı faaliyete Bursalılar yoğun ilgi gösterirken, özellikle Filistin ekibinin yaptığı gösteri büyük alkış aldı. Halk dansları gösterilerinin ardından bir televizyon kanalında düzenlenen yarışma ile adını duyuran Bahtiyar Özdemir, söylediği şarkılarla Bursalıları coşturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı Konuklar Şenliklere Renk Kattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN