Yeşilay'ın hedefinde obezite de var

Sigara, alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele eden Yeşilay Cemiyeti hedef büyüttü. Artık teknoloji, ekran bağımlığı ve obeziteyle de mücadele edecek. Hedef kitle de çocuklar ve gençler

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı ile 93 yıldır mücadele eden Yeşilay Cemiyeti, yaklaşık iki ay önce görevi devralan yeni yönetimle birlikte hedef büyüttü. Yeşilay Cemiyeti, alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının yanı sıra teknoloji ve ekran bağımlığı ve obeziteyle mücadeleyi de gündeme aldı. Öncelikli hedef kitle çocuk ve gençler. İlk olarak da kamuoyunda değer verilen kişilerle işbirliği yapılarak alkol bağımlılığına karşı kamu spotları hazırlayacak. Yaklaşık iki ay önce göreve gelen Genel Başkan Prof. Dr. İhsan Karaman, Yeşilay'ın kamuoyunda prestijli bir kurum olduğunu düşünüyor ama, Kızılay son 10 yılda uluslararası bir markaya dönüşürken, Yeşilay'ın aynı sıçramayı gösteremediğini söylüyor: "Bütün çabamız, görev süremizde Yeşilay'ı misyonuyla, vizyonuyla gençliği her türlü zararlı alışkanlıktan korumaya çalışan, bunu yaptığı projelerle, söylemiyle insanların hayatına aksettiren bir kurum haline getirmek. Bu da büyümekle, daha çok hedefe varıcı, doğru projeler uygulamakla olur."

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada ölüm nedenlerinin ilk üç sırasındasigara, alkol ve obezite var. Prof. Dr. Karaman "Bunların üçü de Yeşilay'ın mücadele alanı içinde. Ayrıca, yeni çağın, teknolojinin getirdiği farklı bağımlılıklar da var. Biz özellikle teknolojiyle çok küçük yaşta karşılaşan çocuk ve genç nesli koruyalım ki aile reisi olduklarında bu bağımlılığın esiri olmasınlar diye çabalıyoruz" diyor.

Başbakan da bir Yeşilaycı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Yeşilay'ı ziyaretinde mücadeleye destek sözü vermiş. Kahraman bunun önemine değiniyor: "Sayın Başbakan geçmişten beri Yeşilaycıdır. Birçok insanın elinden sigara paketini alarak sigarayı bıraktırmıştır. Gönüllü Yeşilaycı olarak sigarayla mücadeleye katkı vermiştir. Sayın Başbakan, 'Ben gençken Yeşilay gençlik kollarında, münazara, şiir yarışmalarında aktif rol aldım. Ama geçen zaman içinde Yeşilay'ın toplumdaki bilinirliği ve etkisi azaldı. Size düşen bunu yeniden canlandırmak, toplumun gündemine sokmak. Asla küçük düşünmeyin, büyük düşünün,' dedi. Bize Kızılay'ı örnek gösterdi. Ülke çapında teşkilatlanmamızı ve daha çok gönüllüye sahip olmamızı tavsiye etti."

Slogan 'Felaketten Önce'
Yeşilay'ın sloganı 'Felaketten önce.' Karaman, "Sigaraya karşı bütün dünyada özellikle batı dünyasında büyük bir mücadele var. Ülkemizde de başarılı bir mücadele veriliyor. Fakat bu mücadele, yılda 6 milyon insan sigaradan öldükten sonra ortaya çıkmış ve dünya 'Bu büyük bir toplumsal felaket, engel olalım' demiş. Alkol için bu çabalar yeni başladı. Alkole, 'Herkes içiyor, sosyal hayatın parçası' diye bakılıyordu. Ama şu anda görüldü ki bu sosyal bir felaket. Bugün Rusya, saat 23 ile 08 arasında bira satışlarını tamamen yasakladı. Obezite için de teknoloji ve ekran bağımlılığı için de geleneksel bağımlılıklar için de önceden seslendirmek gerek," diyor.

Esra Albayrak proje ekibinde
Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak da Yeşilay'ın yeni yönetiminde. Karaman "Kendisinin sosyoloji alanında uzmanlığı var. Daha önce Yeşilay sahasına giren Sağlık Bakanlığı projelerinde önemli roller üstlenmiş. Dumansız Hava Sahası projesinde rol almış. Biz, kendisinden yeni proje üretiminde, Yeşilay Kadın Kolları'nı teşvik etmede bir öncü rol bekliyoruz, o da bunu üstleniyor. Bundan sonra yapacağımız projelerde proje hazırlama komitemiz içinde yer almak suretiyle önemli katkıları olacak," diyor.

Alkol içene 'Bu günahtır' demeyeceğiz
Türkiye'de sigarayla mücadelenin bir kimlik ve yaşam tarzı mücadelesi olarak görülmediğini anlatan Karaman iş alkole gelince durumun değiştinini söylüyor: "Alkol ve alkol kullanmak bir çağdaşlaşma projesinin bir enstrümanı olarak algılanmış. Bir yerde bir kadeh alkol alanlar daha çağdaş insan olarak görülmeye başlanmış. Bu algı yanlış. Böyle olsaydı bugün modernleşmenin beşiği olan Batılı ülkeler harıl harıl alkolizme karşı mücadele vermezlerdi. Biz Yeşilay olarak şunu söylüyoruz: Bilimsel ve kanıta dayalı yöntemlerle mücadele edeceğiz. Kimlik ve kişilik üzerine bina edilen bir stratejimiz asla olmayacak. Kişilerin yaşam tarzları hiçbir zaman konumuz olmayacak. Alkol içen bir insana, 'Bu günahtır niye içiyorsun?' demeyeceğiz. Çünkü bu, tamamen bireysel bir tercih."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilay'ın hedefinde obezite de var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN