Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En İtalyan Yunan adası: Kefalonya

Evleri, mimarisi, yemek ve müzikleriyle Kefalonya, bir İtalyan adasını çağrıştırıyor. Doğal plajları, ıssız koyları ve Melissani damlataş mağarasıyla bu yaz Türk yatçıların da ilgisini çekti

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Yaz ayları gelip çattığında, adalar ülkesi olarak da tanımlanan Yunanistan'ın adaları, yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Türk kıyılarına yakın adalardan başka, Yunanistan'ın batısında, İyonya Denizi'nde İtalya sahillerine yakın adalara da büyük ilgi gösteriliyor. İşte bunlardan biri de Kefalonya. Yaklaşık 35 bin nüfuslu bu adanın üzerinden, antik Yunan'dan bugüne birçok medeniyet geçmiş. Sırasıyla Normandiyalıların, Venediklilerin, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının, Fransızların, İngilizlerin, İtalyanların ve Almanların akınına uğramış, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra da batıdaki yedi adayla birlikte Yunanistan'ın egemenliğine geçmiş. Atina'nın 212 kilometre batısındaki liman kenti Patras'tan kalkan feribotlarla üç saatte Kefalonya'nın ana limanına ulaşılıyor. Dağların, ormanların ve billur denizin buluştuğu Kefalonya, diğer Ege adalarına oranla daha Batılı, hatta uzun yıllar Venedik'in egemenliği altında kaldığı için de İtalyanvari bir yapısı var. Bu evlerin mimarisinden yemek ve müziklerine, hatta Yunancanın içinde bolca kullanılan İtalyanca kelimelere kadar kendini hissettiriyor. Uçsuz bucaksız kumsal ve çakıllı deniz kıyılarındaki doğal plajları, marinaları ve yazın adaya gelen ünlüleriyle yabancı tur operatörlerinin listesindeki Kefalonya'yı keşfedenlerin arasında son yıllarda Türk bayraklı yatlar da var.

YÜZBAŞI CORELLI BURADA ÂŞIK OLDU
2. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından kovalanan İtalyan yüzbaşı Corelli'nin genç bir Kefalonyalı kadınla arasındaki aşkı anlatan ABD yapımı Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini adlı film de bu adada çekildi. Adanın en gözde koyu olan Fiskardo'dan başka, iki yarım ada arasına kurulu Assos kasabası, Melissani damlataş mağarası gibi sayısız koylarında denizin tadı çıkarılıyor. Sakin ve sessiz ortamlarda tatil yapmayı sevenler için ideal olan bu mekanlardaki küçük balık lokantalarında, taze balıklar, sebzeler ve nesli tükenmeye başlayan kırmızı domatesler, damak tadını zenginleştiriyor. Kriz yüzünden fiyatlarda ciddi indirimler yapan Kefalonyalılar, haziran ayında geçen yıla oranla yabancı turist sayısında yüzde 8'lik bir artışla karşılaşınca, yazın işlerin iyiye gideceğini umut etmeye başladı. Kefalonyalılar, hemen yanı başlarındaki, Yunan mitolojisinde de adı geçen İthaka Adası'nın Kralı Odisseas'ın katıldığı Truva Savaşı'ndan sonra yolunu kaybettiği için 10 yıl kendisini sabırla bekleyen eşi Penelope'ye kavuşması gibi, refah günlerini bekliyor. Fiskardo koyundan elle tutulabilecek kadar yakın İthaka Adası'nda tatilini geçiren Fransa Devlet Başkanı François Hollandes ve ünlü şarkıcı Madonna da belli ki yolunu bulmayı başaran Odisseas'ın macerasından ilham almaya çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En İtalyan Yunan adası: Kefalonya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN