Kimi tohumlar kimi de çocuklar yararına koşacak

Yarın gerçekleşecek 35. İstanbul Maratonu'nda sadece spor için değil, sosyal bir amaç uğruna koşacakların sayısı da hayli fazla

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Bu yıl yine yoğun bir katılımla gerçekleşecek Vodafone 35. İstanbul Maratonu'na başvurular aylar öncesinden yapıldı. Yarın yaklaşık 20 bin kişi nefesi yettiğince kilometrelerce koşacak. Bazıları tarihi bir olaya dahil olmak, bazıları da sadece spor yapmak amacıyla maratonu tamamlayacak. Ama aralarından bir kısmı, sosyal bir yardım ya da doğa koruma amacıyla koşmanın heyecanını yaşayacak. Onlar ÇEKÜL, Umut Çocukları Derneği, Hayata Renk Ver Derneği, Buğday Derneği gibi STK'lar için koşacak olan gönüllüler... Hepsinin vermek istediği bir mesaj var. Onlar koşarken, maratona katılmayan ve sadece STK'lardan birine destek vermek isteyenler www.damlayadamlaya. com adresine göz atabilir. Buğday Derneği'nin yöneticileri ve gönüllüleri de "Yaşamın sürekliliği için, atalarımızdan kalma yerel tohumlarımıza sahip çıkıyoruz" mesajıyla maratona katılacak. Doğa severleri Tohum Takas Ağı kampanyasına destek amacıyla onlarla birlikte yürümeye ve bağış toplamaya davet ediyorlar. İçlerinden bazılarının mesajları şöyle: - Maratonda adımlarımı yerel tohumlar için atacağım, çünkü bu küçücük tohumların hayatımızda kocaman bir yeri olduğunun farkındayım. (Berkay Atik) - Tohumlar için koşuyorum çünkü ben dünyanın yaşayan bir varlık olduğuna inanıyorum. Tohumlar için, kızımla birlikte koşacağız. (Gizem Altın Nance) - Çocuklarım eğlensin diye koşuyorum. (Erkan Alemdar) - Tohumlar için yürüyeceğim, çünkü geçmişe saygım var, bugün için çalışıyorum ve geleceği düşünüyorum. (Güneşin Aydemir) - Hiç para için koşacağım aklıma gelmezdi, evet, yerel tohumlar toprağa düşmeye devam edebilsin diye yürüyorum, koşuyorum, yerli tohumlar için bağış topluyorum. (Tugay Başar)

KOŞMAK DİSİPLİN KAZANDIRIR
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Frank Krause de yarın 35. İstanbul Maratonu'nda koşacak binlerce spor severden biri. İstanbul'da yaşayan bir yabancı olarak bu şehre hayran olan Krause, kıtalar arasında koşmak için sabırsızlıkla bekliyor. Günlük hayat içindeki yoğun iş temposu içinde spor yapmaya mutlaka zaman ayıran Krause, spor yapmaya top oyunları oynayarak başlamış; futbol, tenis, basketbol... Koşu onun için 1992'de iş hayatına atıldıktan sonra cazip bir spora dönüşmüş: "Koşmak iş ve özel hayatımı dengede tutmanın en iyi yöntemi. Zihnimi temizlemek ve rahatlamak için bir fırsat. Koşmak çok organize ve disiplinli olmanızı gerektiren bir spor. Bu da size hayatın her alanında fayda sağlayacak bir alışkanlık." Daha önce hiç tam maraton koşmayan Krause, iki yarı maratona katılmış: "Bir kez de Budapeşte'de Nike'nin düzenlediği yarı maratona çocuklarımla katıldım. Yarı maraton koşmuş olsam da tercihim 10-15 kilometre arası mesafeler. 20 kilometrenin üzerinde koştuğumda iyi hissetmiyorum. Koşuyu bitirdikten sonra dinç olmayı seviyorum. Vodafone İstanbul Maratonu'nda da 10 kilometre koşacağım ve bu muhteşem şehirde iki kıta arasında koşacağım günü büyük bir heyecanla bekliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimi tohumlar kimi de çocuklar yararına koşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN