Dünyanın ilk Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi

Giriş Tarihi: 30.1.2016
Dünyanın ilk Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi

İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Çebi: '25 yıllık bir birikimin eseridir bu müze. Dünyada Hilye-i Şerif ve tesbihlerin bir arada olduğu böyle bir müze yok. Bu konsept yakında diğer İslam ülkelerinde de öncü konuma gelebilir.'

İstanbul Süleymaniye'de 16. yüzyıldan kalma Siyavuş Paşa Medresesi'ndeyiz. Tarihi binaya adımınızı attığınızda manevi dokusunu sonuna kadar hissediyorsunuz. Osmanlı'dan günümüze miras bu tarihi yapı artık Hilye-i Şerif ve tesbihlere ev sahipliği yapan bir müze. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılan, İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi, Hz. Peygamber'in (s.a.v) fiziksel özellikleri, güzel ahlakı, tavrı ve hareketlerinin yazılı anlatıldığı Hilye-i Şerif'in en nadide eserlerini bünyesinde barındırıyor. Müzenin açılmasında büyük emeği olan İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Çebi ile müzede bir araya geldik. Çebi: 'Müze haline getirilemeyen sanatlar maalesef yaşayamıyor. Bizim güzel bir mazimiz, büyük bir medeniyetimiz var. İnsanlığa sadece müzeler aracılığıyla bunu aktarabiliriz. Dünyada Hilye-i Şerif ve tesbihlerin bir arada yer aldığı bir müze de yok. Bu konsept yakında diğer İslam ülkelerinde de öncü konuma gelebilir.'

DÜNYA HATTATLARI MÜZEDE

Müzeyi gezerken Hilye-i Şerifler arasında Türkiyeli sanatçıların yanı sıra Mısır, İran, Suriye, Irak ve Afganistanlı hat sanatçılarının da eserleri olduğunu öğreniyoruz. Ayrıca Hilye-i Şeriflerin tıpkıbasımları önümüzdeki günlerde satışa çıkarılacak. Bunun yanında Hilye-i Şerif ile ilgili kataloglar, kitaplar ve tesbihlerden oluşan hediyelik eşyalar da ziyaretçileri bekliyor.

500 TESBİH SERGİLENİYOR
Çebi, kişisel tesbih koleksiyonundan 500 tanesini müze için seçmiş. Müzeyi gezerken girdiğimiz bir odada bir tesbihi gösterip 'Bu bir şaheser, sanat eseri. Üzerinde resim, hat ve her bir tanesinde bir padişahın portresi var. Arka tarafında ise padişahın tuğrası bulunuyor. 36 padişah da sıralı. Kıymetli taşlarla süsleme yapılmış" diyor. Şu an ziyaretçilere ücretsiz hizmet veren müze, sonraki aşamada İstanbul'un en uygun girişli müzesi olacak. Müze, salı hariç her gün saat 10.00 ile 17.00 arasında ziyaret edilebilir.

DOĞU VE BATI ESERLERİ BİR ARADA
Çebi: "Vakıf olarak açacağımız iki müzeden birincisi Üsküdar'da beş bin metrekarelik bir alanda İstanbul Resimleri Müzesi, ikincisi ise Yenikapı'da 10 bin metre karelik kapalı alanda Hat Modern adındaki müzemiz olacak. Asıl büyük proje ise bir devlet projesi olan Dünya Sanatları Müzesi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın riyaseti, himayeleri ve korumaları altında yapılacak bu projede de çalışacağım. 300-400 bin metre kare kapalı alanı olan hem Doğu hem de Batı sanatlarının aynı anda sergilendiği, aynı anda 50 bin eserin görülebileceği, mekan ve içindeki eserler açısından dünyanın en büyük müzesi olacak. İstanbul'da olması planlanan müze için önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ilk Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN