Biraz Küba, biraz Afrika

Caz Festivali’nde Ibeyi lerini dinleme fırsatı bulacağız. İstanbul Film Festivali’nin sürprizi ise Nijerli gitarist Mdou Moctar’ın konseri ve ilk filmi

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Biraz Küba, biraz Afrika
Bahar ve yaz aylarının müjdecisi, birbiri ardına gelen festival haberleri oluyor. Hafta başında 23. Caz Festivali'nin programı açıklandı. Nile Rodgers ve grubu Chic, Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, Kamasi Washington, Ernest Ranglin ve Hugh Coltman, 27 Haziran-25 Temmuz arasında gerçekleşecek festivalde izleyeceğimiz isimler arasında. Benim programda şimdiden işaretlediğim konserlerden biri yarı Kübalı yanı Fransız kardeşler Lisa-Kainde Diaz ve Naomi Diaz'ın projesi Ibeyi oldu. Ibeyi'den geçen yıl çıkardıkları albüm sayesinde haberdar oldum. O günden bu yana yumuşacık seslerinin R&B'den elektronikaya farklı türler üzerinde süzülmesini hayranlıkla dinliyorum. Babaları Kübalı perküsyoncu Miguel Anga Diaz olan kız kardeşler lerinde köklerine tutunmayı ihmal etmiyor. Ibeyi, Batı Afrika'da konuşulan Yoruba dilinde 'ikiz' anlamına geliyor. Neden Batı Afrika derseniz, yıllar önce buradan köleler, gemilerle Küba'ya getirildiğinde kültürleri de beraberinde gelmiş. Yoruba dilinde müzikler dinleyerek büyüyen ikizler şarkılarını İngilizce ve Yoruba dillerinde söylüyor. Şarkılarında kardeşlerin hayatlarına ilişkin ipuçları buluyorsunuz. Sevdikleri insanları kaybetmeleri, onları gülümseyerek hatırlamaları ve hayata tutunmaları... Farklı karakterlere sahip kardeşler anlaşmanın yolunu müzik yaparak bulmuş. Daha güzel bir yol olabilir mi?

MÜZİK, HİKAYE, MÜCADELE
Tuaregler, Mali, Cezayir, Libya, Çad ve Njier'de dağınık bir şekilde yaşayan bir halk. Müziklerinin ünü ise dünyaya yayılmış durumda. Bu müziğin en bilinen temsilcilerinden biri Mdou Moctar. Geleneksel Tuareg müziğini kendine has bir şekilde yorumlayan Nijerli gitarist, senaryosunu yazdığı İçinde Biraz Kırmızı Olan Mavi Renkte Yağmur filminde mor renklerle süslenmiş motosikletiyle çölde dolaşıyor, 'isim' yapabilmek için rakip müzisyenlerle mücadeleye girişiyor. Gitaristlerin 'kral' olarak görüldüğü topraklarda başına gelen bütün tuhaflıklara rağmen yolculuğuna devam ediyor. Yarı biyografik hikayede aşk da var, aile de. Prince'in Purple Rain'ine Sahara Çölleri'nden bir saygı duruşu olarak nitelendirilebilecek film Tuareg dilinde 'mor' kelimesi olmadığı için bu ismi almış. Etkileyici müzik performanslarının yer aldığı film, SABAH ve atv'nin tema sponsoru olduğu 35. İstanbul Film Festivali kapsamında Musikişinas adlı özel bölümde gösterilecek. Afrika çöllerinin Jimi Hendrix'i olarak anılan gitarist Moctar, 9 Nisan, 22.30'da Salon İKSV sahnesinde olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biraz Küba, biraz Afrika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN