Evsiz ilham perileri

’nin son iki albümünde imzası olanlar arasında iki evsiz bulunuyor. Onlar Beyonce’ye ilham verdi, Beyonce de onların hayatını değiştirdi

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Evsiz ilham perileri
'nin nisan ayı sonunda çıkardığı altıncı stüdyo albümü Lemonade'de yer alan Sandcastles (Kumdan Kaleler), daha ilk günden albümün en ses getiren şarkısı oldu. Şarkı ikili ilişkilerde uzlaşma ve affetme üzerineydi. Şarkının sözlerini dikkatlice dinleyenler Sandcastles'ın Beyonce'nin eşi Jay Z'nin sadakatsizliğine yönelik mesajlar içerdiğini hemen anlamıştı. Kalbi kırık bir kadının hisleri ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Ancak albümün en duygusal parçasının kalbi kırık bir kadın değil, bir adam tarafından yazıldığı anlaşıldı. Üstelik evsiz bir adam tarafından... Bu haberin kaynağı Los Angeles Times gazetesi. Habere göre şarkının söz yazarları arasında yer alan Vincent Berry II, uzun süredir araba, garaj, stüdyo kısacası geceleri nereyi bulursa orada kalan bir evsizdi. Şarkının sözleri ise 30 yaşındaki evsiz Berry'nin şair ve rapçi arkadaşı Malik Yusef'le çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştı. Piyanonun başına geçen Yusef, henüz taslak aşamasındaki şarkıyı söylediğinde kalbi kırık olan Berry, aslında yaralarının kapanmadığını ve tam anlamıyla iyileşmediğini fark etmişti. Şarkının her satırı ona 10 yıl önce ayrıldığı kız arkadaşını hatırlatıyordu. İşte bu yüzden Berry, Sandcastles'ın eski kız arkadaşı hakkında yazacağı son şarkı olmasına karar verdi. Bütün duygularını kağıda döküp şarkıyı tamamladı. İlk günden beri şarkının Beyonce'nin sesine ihtiyacı olduğunu düşünmesine rağmen Berry'nin kafasındaki plan şarkıyı hiç yayınlamamak, kendine saklamaktı. Ancak şarkı geçen yıl elde elde geçip Beyonce'ye ulaştı ve albümde yer aldı. Berry'nin ismi albümde şarkının söz yazarı ve prodüktörleri arasında geçiyor. Şarkının son bölümünde Beyonce'nin dokunuşları hissediliyor. Berry'nin yazdığı sözlere kıyasla umut dolu cümleler bunlar: "Gittiğim için kalbin kırıldı/ Bana yaralarını göster, gitmeyeyim / Kalamayacağımı söylediğimi biliyorum/ Ama her söz bu şekilde işlemez." Berry şu sıralar Beyonce'nin dışında birçok müzisyenin gözdesi durumunda. Alicia Keys, Maroon 5, Eminem onunla çalışmak isteyen isimlerden sadece üçü. Görünen o ki Beyonce, evsiz Berry'nin önünde birçok kapının açılmasını sağladı.

DAHA ÖNCE DE ÇALIŞMIŞTI
Beyonce, kendi adını taşıyan 2013 tarihli bir önceki albümünde de bir evsizle çalışmıştı. Albümdeki şarkıların çoğunda adı şarkı sözü yazarı ve prodüktörler arasında geçen Boots, Beyonce ile tanışmadan önce evsizdi. O dönem sitesi Pitchfork, Boots ile söyleşi yapmayı başarmıştı. Söyleşide gerçek ismini saklayan ve Beyonce ile nasıl tanıştığı sorusuna "O konu Beyonce ile benim aramda" diye yanıt veren Boots, şunları söylemişti: "Beni mutlu eden tek şey kendim olmak ve herkes 'Kendine güvenli bir iş bul' derken müzik yapmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evsiz ilham perileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN