Her derde deva parmaklar

Parmak uçlarınızla vücudunuzun belli noktalarına küçük vuruşlar uygulayarak korkularınızla vedalaşabilir yorgunluğunuzu yenebilirsiniz. EFT’yi (Emotional Freedom Techniques) uygulamak çok kolay

Giriş Tarihi: 6.8.2016
Her derde deva parmaklar
Çenenize parmak uçlarınızla pıt pıt vurarak huzursuzluğunuzu yenebilir misiniz? Neden olmasın! Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da vücudun belli noktalarına parmak uçlarıyla küçük vuruşlar uygulamanın depresyondan korkulara birçok rahatsızlığa iyi geldiğine inananlar var.
EFT (Emotional Freedom Techniques) adı verilen yöntemi uygulayanlar aralarında ünlü isimler de var. İngiliz müzisyen Lily Allen'ın bu tekniği kullanarak iştahını kontrol altına aldığı ve kilo verdiği biliniyor. Oyuncu Whoopi Goldberg de uçak korkusunu bu yolla yenmiş. Formula 1 şampiyonlarından Fernando Alonso ise strese karşı bu yöntemi kullanıyor. Madonna da EFT'nin uygulayıcılarından biri.
EFT aslında yeni bir yöntem değil, 90'larda konuşuluyordu, yeniden gündeme geldi.

BLOKAJLARI KALDIRIN
Yöntemin çıkış noktası Çin tıbbına göre meridyenleri, yani akupunkturda da kullanılan Çi meridyenleri. Basitçe anlatmak gerekirse meridyen noktaları arasındaki çizgiler, tıpkı nehirler gibi, vücuttaki enerjinin dolaşımını sağlıyor.
Her nokta vücudun farklı bir ana bölümüne karşılık geliyor. Tam anlamıyla sağlıklı olmak için enerji dolaşımının devam etmesi ve bunun dengeli bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Oysa zaman güçlü duygular ve travmalar blokajlara neden oluyor.
Bu meridyenlerdeki bilgiler bilinçaltında depolanıyor. Bu noktalara vuruş uygulamak, vücudun reset (sıfırlama) düğmesine basmak gibi. Parmak uçlarıyla duygulara dikkat çekiliyor, duygular teslim alınıyor ve kademe kademe salınıyor. Bu uygulama fazla enerji temizlenene ve kişide denge tekrar sağlanana kadar devam ediyor. Akupunkturda bu uygulama iğnelerle yapılırken EFT'de parmaklar kullanılarak baskı uygulanıyor.
EFT'nin püf noktalarından biri de uygulama sırasında bazı kelimeleri, cümleleri tekrar etmek. "Stresli olmama rağmen kendimi olduğum gibi kabul ediyorum" gibi...
EFT, bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bu konuda yapılan araştırmalar yöntemin işe yaradığını gösteriyor. 'de Staffordshire Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada EFT'nin baskının yüksek olduğu koşullarda performans üzerindeki etkisi incelenmiş. Önemli bir sunum yapması gereken 100 öğrenciden bir kısmı ilham verici bir konferansı dinlerken diğerlerine EFT uygulanmış. EFT uygulanan öğrencilerin sunumları sırasında daha sakin oldukları ve daha yüksek notlar aldıkları görülmüş.

Çocuklarda da uygulanabiliyor
EFT, huzursuzluk yaşayan çocuklarda da kullanılıyor. Parmaklarının uçlarıyla çocuğunuzun başının tepesine, kaşlarına, gözlerinin altına, burnunun altına, çenesine, köprücük kemiğine ve bileklerine hafifçe vurun. Bunu yaparken pozitif cümleler kurmayı unutmayın.
Burada amaç vücudun doğal elektromanyetik enerjisini harekete geçirmek ve pozitif olumlama ile ilişkilendirmek. Ve bu sayede huzursuzluğunu azaltmak...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her derde deva parmaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN