Londra’da bizden bir ses

Londra müzik sahnesinin yükselen isimlerinden Nilüfer Yanya. Babası Türk ama o Londra’da doğup büyümüş. Kendine özgü tarzıyla dikkat çeken müzisyen şimdiden Interview, i-D Magazine gibi prestijli dergilerin yakın markajına alındı

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Londra’da bizden bir ses
Bir şarkıya denk geliyorum internette gezinirken. Adı Small Crimes. Müzisyenin şarkıyı kendine özgü söyleyiş tarzı dikkatimi çekiyor önce. Sesi çok derinlerden geliyor gibi. Sakin, etkileyici. Sonra adını fark ediyorum: Nilüfer Yanya. 21 yaşındaki Londra doğumlu müzisyenin tahmin edeceğiniz gibi babası Türk. Annesi Sandra ve babası Ali Yanya'nın sanatçı olması yaratıcı bir ortamda büyümesini sağlamış. İlk şarkısı Small Crimes'ı da başına gelen bir hırsızlık olayı sonrası yazmış. İki yıl önce evlerinin bahçesinden çalınan bisikletini bir yıl sonra yol kenarında zincirli bir halde bulmuş. Selesi yokmuş. Hırsızın nasıl bir motivasyonla bu küçük suçu işlediğini çok düşünmüş ve sonunda da şarkının sözlerini yazmış. Klasik ve caz müziğin eksik olmadığı bir evde büyüyen Nilüfer, verdiği röportajlarda babasının saz, annesinin piyano çaldığını anlatıyor. Altı yaşında piyano çalmaya başlasa da onun enstrümanı gitar. Nilüfer Yanya'yı, evinin yatak odasında yazdığı şarkıları merak ettiyseniz Small Crimes'ın yanı sıra Keep On Calling'i dinleyebilirsiniz. Bir de çok beğenilen bir cover'ı var. Pixies'den Hey. Londra müzik sahnesinin yıldızı yükselen ismini seveceksiniz.

HAFTANIN HABERİ
Rock and roll'un janti abileri

Yıl 1968. Dünyada The Beatles fırtınası esiyor. Türkiye'de ise Mavi Işıklar. Tıpkı The Beatles üyeleri gibi onlar da bir örnek giyinip sahneye çıkıyorlar. Hep çok şıklar. Meşhur Şan Sineması'nda verecekleri konserde ters köşe yapıp hayranlarını şaşırtmaya karar veriyorlar. Sahneye yataklar, yorganlar getiriliyor. Konser başladığında çalar saatler çalıyor ve grup üyeleri pijamalarıyla yataklarından çıkıp şarkı söylemeye başlıyor, Üzerinden neredeyse 50 yıl geçmiş olmasına rağmen Mavi Işıklar deyince o döneme tanık olmuş ya da meraklı müzikseverlerin aklına gelen ilk olaylardan biri bu pijamalı konser. 1964'te Çetin Yavuzdoğan, Metin Yavuzdoğan, Nejat Toksoy, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa tarafından kurulan Mavi Işıklar, Amerikan rock müziğinden esinlenerek oluşturdukları bir tarza sahipti. Katıldıkları Altın Mikrofon yarışması, gruba Türkiye genelinde tanınmanın yolunu açtı. Yarışmada ilk yıl Helvacı, ikinci yıl ise Çayır Çimen Geze Geze'yi seslendirdiler. İkisinde de ikinci oldular. Gazino programlarına dahil edilen ilk Batı müziği grubuydular. Zaman içinde müziklerini Anadolu'nun melodileriyle harmanlayan grup daha özgün bir tarz elde ederken Türk pop tarihine ismini yazdırmayı başardı. Mavi Işıklar'ın şarkıları popüler kültür içinde sık sık karşımıza çıkıyor. Dizilerde, filmlerde kullanılıyor, cover'ları yapılıyor. Zorlu PSM'de gerçekleştirilen İz Bırakanlar konser serisi işte bu özel grubu bir kez daha hayranlarıyla buluşturacak. 1 Aralık Perşembe günkü konserin ikinci yarısında ise Türk rock'ının öncü isimlerinden Erkut Taçkın sahnede olacak.

HAFTANIN MÜZİK ROTASI
Oh Land, dört konserlik bir turne için geliyor. Danimarkalı şarkıcı 29 ve 30 Kasım'da İstanbul'da Salon IKSV, 1 Aralık'ta Jolly Joker Ankara'da ve 2 Aralık gecesi ise Container Hall İzmir'de sahne alacak.
Athena'nın akustik konseri bugün Zorlu PSM'de. Konserin başlama saati 21.00. Bilet fiyatları öğrenci 50, tam 80 TL.
Palladium Ataşehir Music on the Bridge sahnesindeki konserlere Feridun Düzağaç ile devam ediyor. Ücretsiz konser bugün saat 19.00'da.
Geçen günlerde ikinci stüdyo albümü Çıplak'ı yayınlayan Erdem Yener, yeni albümün ilk konserini Garaj İstanbul'da verecek. 30 Kasım Çarşamba günkü konserin başlama saati 20.00. Bilet fiyatı 44 TL.
Kendine has tarzı ve güçlü şarkı sözleriyle tanınan Göksel, 1 Aralık Perşembe günü Babylon sahnesinde olacak. Konserin başlama saati 21.30. Bilet fiyatı 61.75 TL.

107
İngiliz şarkıcı Adele'in son 10 ay içinde gerçekleştirdiği konserlerin sayısı. Üstelik hepsi canlıydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra’da bizden bir ses
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN