Her Yıl 4 Bin Kişi Böbrek Beklerken Ölüyor

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Her Yıl 4 Bin Kişi Böbrek Beklerken Ölüyor
Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, kronik böbrek hastalığı (KBH) ile mücadele eden 67 bin hasta olduğunu ancak sadece 9 bin 500’üne böbrek nakli yapılabildiğini söyledi.
Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, her yıl Mart ayının ikinci haftası perşembe günü kutlanan "Dünya Böbrek Günü" dolayısıyla bir açıklama yaptı. Dünya Böbrek Günü 2015 yılı temasının ‘Herkes için sağlıklı böbrekler’ olarak belirlendiğini ifade eden Uzman Dr. Davut Akın, Dünya Böbrek Günü’nün amacının, toplumların dikkatini böbrek hastalıklarına çekmek ve bireyleri bu konuda eğitmek olduğunu söyledi.
Akın, "Halen dünyada bulaşıcı olmadığı halde hızla yayılan hastalıklardan biri olan kronik böbrek hastalığı (KBH) ile mücadele eden kişi sayısı ülkemizde 67 bin civarında. Bunların sadece 9 bin 500 civarı ancak böbrek nakli olabiliyor. Geriye kalan tüm böbrek hastaları da ne yazık ki organ naklinde sıra beklemekteler. Yine yılda yaklaşık 3-4 bin kişi böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmektedir. Böbrek yetmezliğinde ömrü uzatan, hayat kurtaran en önemli unsurun böbrek nakli olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de tüm insanların organ bağışında bulunması ve bu konuda gerekli özeni göstermelerini istiyoruz. Önlenebilir bir hastalık olan kronik böbrek hastalığına hipertansiyon, obezite ve şeker hastalığı eşlik ediyor. Kronik böbrek hastalığıyla temelde, tuz kullanımın azaltılması, fazla kiloların verilmesi, tansiyonun ve kan şekerinin kontrol altında tutulması, sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi sağlıklı seçimler benimsenerek mücadele edilebilir" diye konuştu.
Akın, özellikle yüksek riskli kişilerin böbrek hastalığı açısından taranması gerektiğini kaydederek, diyabet ya da hipertansiyonu olan, şişman ya da sigara içen, 50 yaşın üzerindeki kişiler ile ailesinde böbrek hastalığı, diyabet ya da hipertansiyon öyküsü olanların mutlaka taramadan geçmesi gerektiğini belirtti. Dr. Davut Akın, "Kan basıncı ölçümünü de içeren iyi bir muayene yanında basit bir idrar ve kan analiziyle, böbrek hasarı olup olmadığı anlaşılabilir. Zamanında önlem alabilir ve bu yüksek riskli grubu erken teşhisle saptayabilirsek, böbrek yetmezliğinin ilerlemesi yavaşlatılabilir veya durdurulabilir. Bu yüzden bu gibi hasta grubunun mutlaka bir nefroloji hekimince takip edilmesi şarttır. Böylece son dönem böbrek yetmezliğine ulaşacak hasta sayısı azaltılabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her Yıl 4 Bin Kişi Böbrek Beklerken Ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN