Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye karşı ittifak kurdular

Giriş Tarihi: 29.10.2014 18:56
Türkiye'ye karşı ittifak kurdular

Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve Yunanistan dışişleri bakanları, üçlü siyasi istişareler çerçevesinde Güney Kıbrıs'ta bir araya geldi.Bakanlar düzeyinde Güney Lefkoşa'da gerçekleşen toplantı sonrasında üç ülkenin bakanları, Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) yaptığı doğalgaz araştırmalarının Türkiye tarafından engelleme girişiminin yasa dışı olduğunu iddia ettiler.

Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve Yunanistan dışişleri bakanlarının, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çerçevesinde New York'ta yaptıkları temasların devamı olduğu belirtilen toplantıda, Türkiye'ye karşı ortak bir bildirge yayınlandı.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki doğal gazarama çalışmalarına son vermesi gerektiğini belirterek, bu tür faaliyetleri yapmasının kendi zararına olacaklarını öne sürdü.

Toplantıda konuşan Kasulidis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleriyle ilgili bilgi verdiğini ve "keyfi ve tek taraflı faaliyetlerin halen ciddi tahriklere sahne olan Doğu Akdeniz'deki güvenliği ve istikrarı daha da erozyona uğrattığı" konusunda görüş birliğine vardıklarını anlattı.

Kasulidis, Yunanistan ve Mısır'la aralarındaki işbirliğinin "bölgedeki hiçbir ülkenin aleyhine olmadığını aksine, bölgesel diyalog örneği olarak işleyip bölgedeki barış ve istikrara katkı koyabileceğini" iddia etti

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü de bu sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le görüşerek ülkesinin Güney Kıbrıs ile ilişkilerini daha da geliştirme arzusunu iletti. Semih, Mısır ile Güney Kıbrıs arasında yeni anlaşmaların yapılabileceği sinyalini verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ise Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerinin uluslararası hukuka ve deniz hukukuna hakaret anlamına geldiğini ve derhal sonlanması gerektiğini savundu. Venizelos, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine son vermesinin Kıbrıs müzakerelerinin devamına ve Türkiye'nin AB üyelik sürecine yardımcı olacağını iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye karşı ittifak kurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN