Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metropolis'te 2500 yıllık kadın heykeli

İzmir Torbalı'da 22 yıldır sürdürülen Metropolis Antik Kenti'ndeki 2012 yılı kazı çalışmaları biterken çok sayıda eser Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildi

Giriş Tarihi: 4.1.2013
ÖĞRENCİLERİN DE KATILDIĞI BÜYÜK ARAŞTIRMA
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Trakya Üniversitesi işbirliği, Sabancı Vakfı, MESEDER (Metropolis Sevenler Derneği) ve Torbalı Belediyesi desteğiyle 22 yıldır sürdürülen Metropolis Antik Kenti'ndeki 2012 yılı kazı çalışmaları tamamlandı. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığında yürütülen kazılarda, Türkiye, Almanya ve Avusturya üniversitelerinden de akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştirildi. Metropolis'teki kazılarda çıkarılan 2 bin 500 yıllık mantolu kadın heykeli ile 72 adet envanterlik ve 175 adet etütlük eseri İzmir Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildi. Kadın heykeli, Metropolis'in zenginliğini ve görkemini gözler önüne seren nitelikte.

BU YIL İÇİNDE ÖREN YERİ HALİNE GETİRİLECEK
Doç. Dr. Serdar Aybek, "22 yıldır süren kazılarda, bu yıl önemli gelişmeler kaydettik. Torbalı ilçesine bağlı Yeniköy ve Özbey köyleri arasındaki bir tepede bulunan Metropolis Antik Kenti, ören yeri çalışmaları bu yıl içinde tamamlanacak. Ören yeri olması konusunda önemli adımlar atıldı. Kentteki belirli noktalara bilgi panoları ve yönlendirici levhalar yerleştirilerek, Metropolis'in çevresinin çitle çevrilmeye başlandı. Öte yandan İş Kur'un Toplum Yararına Çalışma Projesi'ne (TYÇP) destek vererek, bölgedeki kadınları kazı alanında istihdam ettik. Bu yıl bizim için en büyük sürpriz, yaklaşık 1000 yıl önce inşa edilen kale duvarlarında yapı taşı olarak kullanılan 2 bin 500 yıllık mantolu kadın heykeli oldu" dedi.

DESTEK SÜRECEK
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Sabancı Vakfı'nın Metropolis Antik Kenti kazılarına 2013 yılında da destek vermeye devam edeceğini belirtti. Koyunsağan, "Sabancı Vakfı olarak, kültür varlıklarının gün ışığına çıkması ve ülkemizin tarihsel mirasları arasına katılması bizim için çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metropolis'te 2500 yıllık kadın heykeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN