AYTEN DİRİER: İzmir'in yaratıcı şehir için birikimi var

Giriş Tarihi: 23.1.2013
ABD'li Prof. Dr. Richard Florida'nın Sosyoloji bilimine kazandırdığı "Yaratıcı Sınıf" ve buna bağlı olarak "Yaratıcı Şehir" kavramlarından hareketle, Türkiye'de İstanbul dışında küreselleşen, "Yaratıcı Şehir" kavramı ile kucaklaşabilecek tek kentin İzmir olduğunu, İzmir sevdalısı Ünal Ersözlü birkaç yazısında dillendirdi. "Çok sayıda farklı özellikleri, yetenek mıknatısı üniversiteleri, doğal güzellikleri, hoşgörü ve teknolojiyi birleştiren duruşu, yaratıcı insanlarıyla; Yaratıcı Şehir ortamının temel kıstası 3T/ Talent(yetenek),Tole rans(hoşgörü), Teknoloji'ye sahip olduğunu vurguladı. 3T yönünden İzmir incelendiğinde, salt günümüzde değil, kadim geçmişte de küresel zincir ağında yer aldığı, doğal özellikleri ve hinterlandıyla Akdeniz havzasının en önemli limanı ve bilim yuvası olduğu görülür. İzmir'in kandilleri, Mezopotamya ve Mısır Uygarlıklarına Anadolu ve Ege halkasını da katarak çağlar ötesine temel oluşturdular. Her ne kadar Batılılar onları Yunan uygarlığına mal etse de, yeni buluntular Batı'nın tezini çürütmekte, Anadolu bütünlüğünün kadim çağlara uzandığını kanıtlamaktadır.

İZMİR'İN KANDİLLERİ
Milattan önce yedinci yüzyılda İonlar egemen bereketli topraklarda. Tarım ürünlerinin yanı sıra Akdeniz ticareti altın akıtmakta.
***

Bilimde
önder artık Anadolu, Batıl inanç ve mitolojinin sonu. Araştırma, deneyler akıl dolu Özgür düşünce simgeler her buluşu.

***
Milletli Thales Matematik v Gökbilimde, Smyrnalı Homeros "Iliada" ve "Odysseia" de. Smyrnalı Mimnermos şiir ve müzikte, Buluşları düşünceleriyle temel olur çağlar ötesine.

***
Şiirde Sardesli Alkman, Efesli Kallinos, Felsefede "Her şey akıyor" sözüyle ünlü Heraclitos, Tıpta Bergamalı Galenos, Tarih'te Bodrumlu Herodotos, Fizik ve Doğa Bilimi'nde namlı Milletli Anaximandros.

***
Sofist Anatomici Anaxigoras, şair Hipponaks Urlalı, Şair Ksenophanes Değirmendereli, Anakreon Teoslu, İskenderin tarihçisi Arianos, günümüzün Akurgal'ı Hepsi Smyrna/İzmir'e birbirinden delice sevdalı. Günümüzde de İzmir doğası, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin yanısıra; hoşgörü, teknoloji ve yetenekleriyle "Yaratıcı Şehir" olmaya lâyık. Yeter ki, bu özelliklerini öne çıkaracak; gerginlik ve kavgadan beslenmeyen, herkesi kucaklayan, siyaset üstü, işinin ehli yöneticilere kavuşsun... O zaman her girişimiyle Türkiye'nin imbatı olur...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYTEN DİRİER: İzmir'in yaratıcı şehir için birikimi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN