Ölümün yanıbaşında

Giriş Tarihi: 26.1.2013

Aşırı yağışlar Karabağlar'da toprak kaymasına yol açtı. Evlerini terk edip komşularına sığınan aileler, yıkıntılar arasında oynayan çocukları yüzünden korkulu günler yaşıyor

İzmir'de geçen hafta etkili olan yağışlar Karabağlar ilçesine bağlı Ali Fuat Erdem Mahallesi 9761 Sokak'ta oturan 8 aileyi evsiz bıraktı. İstinat duvarının yağmurun şiddetine dayanamayıp çökmesiyle, duvara bitişik inşa edilen 8 binanın temellerinde toprak kayması meydana geldi. Evlerinin yıkılacağı korkusuna kapılan yaklaşık 50 kişi evlerini boşalttı. Bir haftadır akraba ya da komşularında kalan vatandaşlar yağmurların devam etmesi nedeniyle evlerine giremediklerini söyledi. Endişe ve korku dolu günler geçirdiklerini dile getiren vatandaşlar Karabağlar Belediyesi'nin duyarsızlığına ise tepki gösterdi. Toprak kaymasının meydana geldiği binaların önünde toplanan ev sahipleri, olayın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hiçbir güvenlik önlemi almayan Karabağlar Belediyesi'ni protesto etti. Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm'ü göreve çağıran ev sahipleri her an yıkılma tehlikesi bulunan binalarda yaşamak zorunda bırakıldıklarını iddia ederek, "Ölmemizi mi bekliyorlar" diye tepki gösterdiler.

"KENDİNİZ HALLEDİN"
20 yıldır oturduğu eve bir haftadır giremediğini anlatan İhsan Yılmaz, Karabağlar Belediyesi'nden hiçbir yardım alamadıklarını söyledi. Toprak kaymasının olduğu gecenin sabahında mahalleye gelerek inceleme yapan Belediye Başkan Yardımcısı Rahim Ürünveren'in kendilerine "Başınızın çaresine bakın" dediğini iddia eden Yılmaz, duyarsızlıktan yakındı. İstanbul'dan geçen yıl İzmir'e göç eden üç çocuklu Sarı Çetinkaya ise yetkililerden çözüm yerine azar işittiklerini söyledi. Şeref Çetinkaya da bir haftadır komşuda yatıp kalktıklarını dile getirerek "İnsanlar öldükten sonra mı bu işe çare bulacaklar! Çocuklarımız toprağın altında kalıp ölünce mi gelip bir şey yapacaklar! Evimize girmeye korkuyoruz, başka evlerde yatıp kalkıyoruz. Dün gece kendi evimizde yatalım dedik sabaha kadar uyuyamadık. Her an çöker korkusuyla gözümüze uyku girmedi" dedi.

"BİZE GÖRE TEHLİKESİZ"
Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Rahim Ürünveren söz konusu evlerin yıkılma tehlikesi bulunmadığını söyledi. Belediye olarak gerekeni yaptıklarını ve su kanalları açarak toprak kaymasının önüne geçtiklerini dile getiren Ürünveren, "Burası vatandaşın özel mülkü, arka bahçesi. Bu nedenle belediyenin bir sorumluluğu yok. Bu istinat duvarını biz değil vatandaş kendisi yapmak zorunda. İstinat duvarı evlere çok bitişik. İş makinesi giremez ancak insan gücüyle yapılabilir. Biz yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümün yanıbaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN