Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakol polisinden kural tanımaza ceza

Artık asayiş şube polisleri de trafik cezası kesiyor. İzmir'de bir ayda asayiş ve karakol ekiplerinin ceza yazdığı sürücü sayısı 3 bini aştı. Halk şaşkınlık yaşarken, yetkililer sivil polislerin de ceza yazmaya başladığını açıkladı

Giriş Tarihi: 5.2.2013
İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri ocak ayında kazaların önüne geçmek için trafikte kuralları ihlal eden 3 bin 100 sürücüye ceza yazdı. Bu duruma henüz alışamayan vatandaşlar kendilerini durduran asayiş ekiplerinin ceza yazdığını görünce şaşırıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, yıl başından itibaren trafikte yeni bir uygulamaya başladı. Trafikte kural ihlalleriyle gelen kazaların önüne geçmek için 80 bin asayiş polisine ceza yazma yetkisi verildi.

TUTANAK DAĞITILDI

Geçtiğimiz yıl toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda alınan, "Trafik kontrollerinde tüm polisler aktif olarak kullanılsın" kararını hayata geçirdi. Emniyet yetkilileri yeni uygulama ile şu bilgileri verdi: "10 yıllık Eylem Planı'nda da yer alan projenin hayata geçirilmesi için Trafik Hizmetleri Başkanlığı, geçtiğimiz yıl Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Kayseri, Konya ve Eskişehir'in Asayiş ile Trafik Denetleme Şube Müdürleri'ni Ankara'da topladı. Trafik polisi dışındaki personelin de ceza yazmasına dönük çalıştay yapıldı. İllerde Asayiş, Önleyici Hizmetler Şubeleri ile polis merkezlerinin resmi ve sivil ekiplerine trafik 'ceza tespit tutanağı' dağıtıldı. Asayiş birimlerinde görev yapan 80 bin polis, trafikte görevli meslektaşları gibi ceza yazmaya başladı. Yeni uygulama sayesinde şehiriçi ve şehirlerarası yollarda görevli 21 bin 500 trafik polisine 80 bin polis destek vermeye başladı."

İHLALE MÜDAHALE EDİYOR
Uygulamanın yıl başında başlaması ile karakol ve asayiş ekipleri görev bölgelerinde tanık oldukları kırmızı ışık, hatalı şerit değiştirme, tehlikeli araç kullanma, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, emniyet kemeri takmama ve yasak park gibi ihlallere müdahale ediyor. Vatandaşlar ise uygulamayı şaşkınlıkla karşılıyor ve drikesiyon başında daha dikkatli olacaklarını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakol polisinden kural tanımaza ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN