Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DARKALE de yenilenecek

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Soma'nın Osmanlı dönemi evleriyle ünlü köyünü turizme kazandırmak için gönüllülerin baslattıgı Darkale Köyü Yenileme ve Yasatma Projesi yakında uygulanacak. Proje ile öncelikle köyün meydanı, eski okul binası ve bir kaç tarihi ev onarılıp, düzenlenecek

Manisa'nın Soma ilçesine baglı Darkale köyü, bugüne kadar korunan mimari yapısı ile dikkat çekiyor. Darkale'nin tarihi evleri Sirince, Safranbolu, Birgi, Kula ve Beypazarı evleri gibi Osmanlı devri mimari özelliklerini tasıyor. Köyün turizm cazibe merkezi olabilmesi için Soma'da yasayan gönüllülük esasıyla degisik meslek gruplarından insanların baslattıgı Darkale Köyü Yenileme ve Yasatma Projesi yakında uygulanmaya baslayacak. Proje kapsamında öncelikle Darkale köy meydanının, eski okul binasının ve birkaç tarihi evin yenilenmesi hedefleniyor. Projeye Kültür ve Turizm Bakanlıgı, Manisa Valiligi, Soma Kaymakamlıgı, Soma Belediyesi, Soma Ticaret ve Sanayi Odası gibi yerel kurulusların yanı sıra Çevre ve Kültür Degerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL)'ün ve OPET destek veriyor. Proje Koordinatörü Sule Dogan, belediyenin hazırladıgı Koruma Amaçlı Imar Planları'nın Izmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderildigini, planların onaylanmasının ardından hemen çalısmalara baslayacaklarını söyledi. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay'ın projeye ciddi destek verdigini kaydeden Dogan, önümüzdeki günlerde yeni kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'i ziyaret etmeyi planladıklarını söyledi. Dogan, Darkale köyünün tarihi yapılarıyla, mimarisiyle, gelenek ve görenekleriyle korunması, yasatılması, kırsal turizme kazandırılması ve örnek köy olması amacıyla çalısmalar yaptıklarını belirtti. Soma Belediyesi'nin Koruma Amaçlı Imar Planları'nı hazırlayarak 2012 yılının sonunda Izmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderdigini belirten Dogan, planların onaylanmasının ardından çalısmalara baslayacaklarını ifade etti. Dogan, "Köyümüz tarihi dokusu ve çevresindeki dogal güzellikleri ile turizme ciddi katkılar saglayacak bir yer" dedi.

NAR EKSISI ÜNLÜ

Darkale köyü Muhtarı Mustafa Güven, 150 evin bulundugu köyde günümüzde 60 hanede yasayanlar oldugunu söyledi. Güven, 120 kisinin yasadıgı köyün emekliler köyü haline geldigini anlattı. Gençlerin Soma'da veya is buldukları baska illerde yasamayı tercih ettigini dile getiren Güven, "Köyümüz tarihi dokusu, gelenek ve görenekleri ile tarihimizi yasatabilecegimiz ülkemizdeki ender köylerden biri. Yaklasık 2 yıl önce Soma Belediyesi Meclis Üyesi Sule Dogan'ın baslattıgı Darkale Köyü Yenileme Projesi'nde adım atılmasını bekliyoruz" diye konustu. Köy Azası Sükür Güler ise, köyün arkeolojik SIT alanı ilan edildigini ve heyecanla gelismeleri beklediklerini söyledi. Köye çok fazla turist geldigini hatırlatan Güler, köyün yenilenmesi ile Manisa'nın en güzel turizm merkezlerinden birisi olacagını belirtti. Köy sakinlerinden Nadife Aplak ise, "Köyümüze çok turist geliyor. Köyümüzün nar eksisi ünlüdür. Ayrıca köyümüzdeki kadınlar eski gelenek ve görenekleri devam ettiriyorlar. Igne oyası gibi güzel el emegi göz nuru ürünler üretiyoruz. Bahar ve yaz aylarında gelen ziyaretçiler, köyümüzü çok begeniyorlar" diye konustu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DARKALE de yenilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN