Tek yürek oldular

Giriş Tarihi: 8.3.2013

Dünya Emekçi Kadınlar Günü birçok etkinlik ile kutlandı. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) üyeleri Konak Belediyesi'nin desteğiyle şiddeti bisiklete binip protesto ettiler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bu yıl da büyük bir coşku ile kutlanmaya başlandı. Ege'deki birçok il ve ilçede etkinlikler düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 5 günlük bir festivale dönüştürdüğü kutlama etkinlikleri kapsamında dün düzenlenen 4. Kadın Festivali yoğun katılıma sahne oldu. Kültürpark Atlas Pavyonu'ndaki festivalin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, kadınların hala büyük sıkıntılar yaşadığı günümüzde, 8 Mart'ın buruk bir şekilde kutlandığını ifade ederek, "Dilerim, ilerleyen yıllarda bu tarihi sadece mutlulukla ve sevinçle kutlarız" diye konuştu.Açılış töreninin sonunda ise modacı Zeynep Acar'ın tasarımlarının yer aldığı "Çağdaş Sultanlar 2013" defilesi sahnelendi. Başkan Vekili Aydoğan ve davetliler törenin ardından sivil toplum örgütleri ile Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ilgili birimlerinin katılımcı olarak yer aldığı ve kadınlara ait el emeği ürünlerin sergilendiği stantların açılışını yaptı.

KADINLARA KARANFİL

Burhaniye Belediyesi de Kadın Dayanışma Merkezi ve Kent Konseyi çatısı altında bulunan çeşitli dernek, sendika ve siyasi partilerin katıldığı geniş bir etkinlik düzenleyerek emekçi kadınları işyerlerinde ziyaret etti. Burhaniye'nin tüm mahallerinde esnaf olan ve fabrikalarda çalışan kadınlarına, etkinliği düzenleyen katılımcı kurum ve kuruluşların kadın temsilcileri tarafından karanfil verildi. İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) işbirliğinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Lösemili Çocukların annelerinin saç kesimlerini ve cilt bakımlarını üstlendi. Lösemili çocukların tedavisi süresince ciddi fedakarlıkta bulunan, her türlü zorluğa göğüs geren anneler, bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

20 MART'A KADAR

Karşıyaka Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde farklı bir programla kadınlarla buluşacak. Geçen yıl yenilenerek açılan 8 Mart Parkı'nda günü Bando ve Grup Kordelya'nın müzik sunumları, Bostanlı Kadın Danışma Merkezi gönüllü kadınlar zeybek gösterisinde bulunacak. Etkinlik alanında ayrıca resim sergisi açılacak.Kadınlar Günü etkinliklerinin öğleden sonraki programında ise başrollerinde Demet Akbağ, Belçim Bilgin, Nihal Yalçın ve Asuman Dabak'ın yer aldığı "Kurtuluş Son Durak" filmi Bahçelievler Katlı Pazaryeri'ndeki sinema salonunda gösterilecek. Bodrum Belediyesi Kadın Danışma ve Eğitim Merkezi (KADEM) ile Bodrum Fotoğraf Kulübü işbirliğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açılan "Emekçi Kadınlar Fotoğraf Sergisi" 20 Mart 2013 Çarşamba akşamına dek sürecek. Bodrum'da gün boyunca gelen tüm kadın ve çocukları Bodrum Deniz Müzesi'ni ücretsiz gezebilecek.

EŞİTLİK İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER
Konak Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte ise kadınlar "Şiddete Karşı Duvar Olalım" sloganıyla hazırlanan panoya duygularını yazdı. Etkinliğe katılan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan panoya, "Kadınlara yönelik fiziksel şiddet görünüyor. Peki görünmeyen ve ruhlarımızı zehirleyip öldüren psikolojik şiddetin ceza kanununda yeri var mı?" diye yazarken Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ise duygularını "En büyük şiddet sevgisizliktir" diye yazarak dile getirdi. Ardından İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) üyeleri, İzmir Bisiklet Derneği işbirliğinde şiddete karşı pedal çevirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek yürek oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN