Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tünelime dokunma!

İzmir'in çılgın projesi "Konak Tüneli"nde çalışmalar sürerken, Şehir Plancıları Odası'nın planların iptali istemiyle dava açmaya hazırlanması, Konak Belediyesi'nin de tünel planlarına itiraz etmesi tepkiye yol açtı. AK Parti başta olmak üzere birçok kesim rahatsızlığını dile getirdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, "İzmir'in çılgın projesi" olarak adlandırdığı Konak Tüneli'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, Şehir Plancıları Odası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aksıya çıkardığı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlara iptali istemiyle dava açacağını açıkladı. Konak Belediyesi de tünel planlarına itiraz etti. Hükümetin İzmir için açıkladığı "35 İzmir 35 proje" arasında önemli bir yer tutan ve kazıları 17 aydır devam eden tünel inşaatına yönelik başlatılan bu girişimler başta AK Parti'li siyasetçiler olmak üzere kentin önde gelen pek önemli ismi tarafından eleştirildi. Projeye yapılan itirazların ve açılacak davanın yanlış olduğu dile getirilirken inşaat sürecini baltalayacak en ufak bir gecikmenin bile İzmir'in zararına olabileceği kaydedildi.

ŞENGÜL: RAHATSIZIM
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Konak Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası'nın bu girişimlerini çok sert dille eleştirdi. Kendisi de bir şehir plancısı olan Şengül, üyesi bulunduğu Şehir Plancıları Odası'nın aldığı dava açma kararının arkasında siyasi hesapların yattığını ileri sürdü. Şengül şöyle konuştu: "Şehir Plancıları Odası ne yazık ki gerçek bir meslek odası gibi hareket etmiyor. Bir şehir plancısı olarak bu Oda'ya kayıtlı olmak beni cidden rahatsız ediyor. İzmir'in ileriye dönük gelişmesi için hiçbir fikir ya da proje sunmayan Oda yönetimi şehrin geleceğini yok etmek için ne gerekiyorsa onu yapmaktan çekinmiyor. Kendisini bu tür davalarla gündemde tutmaya çalışıyor. CHP'nin ilçe teşkilatı gibi çalışan bir Oda yönetimi var. CHP de kendisinin yapamayacağı şeyleri, kamuoyunun tepkisini çekmemek için bu Oda üzerinden yapıyor. İzmir'e hizmet yapılmak istendiğinde bunlar ortaya çıkar ve engeller. Sonra da 'Hükümet İzmir'e yatımı engelliyor' derler. Kimin engellediği apaçık bellidir. Önce CHP'li Büyükşehir Belediyesi sonra da bu meslek odaları hizmetin önündeki en büyük engellerdir. Böyle bir zihniyet, böyle bir algı olduğu sürece kaybeden maalesef İzmir olacaktır. Ama şunu bilsinler ki bunlar son demleridir. AK Parti olarak bunlarla da mücadele edeceğiz.".

HATAYA DÜŞMESİNLER

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise CHP'li Konak Belediyesi'nin planlara yaptığı itirazı eleştirdi. Dağ, "Konak Tüneli hükümetimizin İzmir'e yapmayı taahhüt ettiği 35 proje arasında önemli bir yer tutmaktadır. Proje ilk açıklandığı zaman da bazı itirazlar dile getirilmişti ama onlar aşıldı. Bunun da aşılacağını düşünüyorum. Umarım ne belediye ne de başka bir kurum böyle bir hatanın içine girmez. Konak Tüneli İzmir'e yapılmış önemli bir hizmettir. Kent trafiğine ciddi bir çözüm getiren, kentin ulaşım ağını rahatlatan bir projeyi yerel yönetimlerin üzerine yıkmak yerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sorumluluğu üzerine almıştır. Şu anda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İnşallah açıklanan sürede proje tamamlanacak ve İzmir'e kazandırılacak. Projenin durması İzmir'in kaybına olur" diye konuştu.

"İNANDIRICI OLMAZ"
35 Proje Hareketi Derneği Başkanı Selçuk Sert ise kent için hazırlanan her projeye karşı meslek odalarının açtığı davaların kurumlara olan inancı zedelediğini belirtti. Eski İZBAN Genel Müdürü Sert, "Meslek odaları, ilçe belediyeleri projelerin sağlıklı yürümesi için önemli paydaşlardan bazılarıdır. Ancak İzmir genelinde bu gücün önyargılı kullanılıyormuş izlenimi ve kendi dışlarındaki uzmanlıkları yok saymaları da sağlıklı değil" dedi.

MASADA ÇÖZÜLSÜN
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, "Biz şoför esnafı olarak Konak Tüneli'nin İzmir'in kent içi trafiğini rahatlanması açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu tünel bittiğinde İzmir trafiği de nefes alacak. Hepimiz İzmir'de yaşıyoruz. En iyisi en uygun olandan yanayız" diye konuştu. İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı ise İzmir'deki 'istemezükçü' yapının artık değişmesi gerektiğini söyledi. Konak Tüneli'nin kent trafiğini rahatlatacağını söyledi.

YILDIRIM, ÇOK KONUŞULDU
Medya Takip Merkezi, Şubat ayında İzmir gündeminde en çok yer alan olayları, kişileri ve markaları analiz etti. MTM'nin verileriyle hazırlanan İzmir gündeminde, adından en çok söz ettiren isim, Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanı Binali Yıldırım oldu. BİE heyetini Ankara'da kabul eden bakan, Mobil Dünya Kongresi'nde ilk yerli telefon üretimi yapılacağını bildirmesiyle de basında sıkça yer aldı.

VATANDAŞ DA DOĞRU BULMUYOR
Begüm İnelli (24)- Öğrenci :
Şehir Plancıları Odası ile Konak Belediyesi'nin tünele yaptıkları itirazı doğru bulmuyorum. Tünelin kentin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacağını düşünüyorum. Ben Karataş semtinde oturuyorum. Bu tünel benim için çok iyi olacak. Trafiğe takılmadan evime ulaşmamı sağlayacak.
Murat İlhan (28) -Manav : Şehir Plancıları Odası ile Konak Belediyesi'nin tünele itaraz etmelerini tamamen siyasi buluyorum. Hükümet İzmir'e böyle bir yatırım yaptığı için itiraz ediyorlar. Eğer İzmir Büyükşehir Belediyesi tüneli yapıyor olsaydı, kesinlikle kimse itaraz etmezdi. Benim kullandığım bir güzergah olduğu için tünel çok yararlı.
Ezgi Şençağlayan (32)- Ev Kadını: Ben Damlacık Mahallesi'nde oturuyorum. Konak Tüneli yapıldıktan sonra mahallemizden geçen araç sayısı da azalacak. Trafik genelde bu tünelden ilerleyecek. Yoldan geçen özellikle taksiler çocuklarımız için büyük tehlikeye neden oluyordu. Tüm İzmirliler için de büyük kolaylık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tünelime dokunma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN