Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşasın kardeşlik

Kardeş şehirler İzmir ile Kazakistan Çimkent arasındaki dostluk zincirine bir halka da bilimle eklendi. Gediz Üniversitesi ile Çimkent Üniversitesi, iki ülkeyi daha da yakınlaştırmak, kardeşlik bağlarını geleceğe taşımak için kenetlendi

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostluk köprüsü, İzmir ve Çimkent'e de dayanıyor. Bu iki kardeş şehir, karşılıklı ilişkileri geliştirmek, dostluk bağlarını güçlendirmek için öncü görev üstleniyor. Güney Kazakistan Eyaleti'nin merkezi ve bu ülkenin 3'üncü büyük şehri Çimkent'ten bir heyet İzmir'e konuk oldu. Kazakistan Fahri Konsolosu ve Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk'un da davetlisi olarak gelen Kazaklar, çeşitli temaslarda bulundu. Ticaretten kültüre ilişkileri geliştirmek, kardeşliği gelecek kuşaklara taşımak amacıyla önemli bir anlaşmaya da imza atıldı. Güney Kazakistan (Çimkent) Devlet Üniversitesi'yle Gediz Üniversitesi güçlerini birleştirdi. İki eğitim kurumu, hem ortak bilimsel çalışmalar gerçekleştirecek hem de Anadolu'yla Orta Asya'yı birbirine daha da yaklaştıracak. Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, 2 üniversitenin de tarihi bir misyon yüklendiğini ifade etti. Prof. Dr. Güneş, "Bizler Orta Asya'yı 'atavatan', onlar da Anadolu'yu 'anavatan' olarak görüyor. Uzaklarda olsak da kalplerimiz birlikte atıyor. Yıllarca ayrı kalan kardeşlerimizle tekrar buluşmanın ve kucaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kardeşliğimizi ilelebet yaşatmak için kollarımızı sıvadık, ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

"HEP EL ELE OLALIM DİLEĞİ"
Çimkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kaldı Bayev de, kardeş şehir İzmir'de artık bir de kardeş üniversiteleri olduğunu dile getirdi, "Bu birlikten güç doğacak, kardeşler kazanacak. Bizler gibi çocuklarımız da hep el ele olsun, kucaklaşsın. Bunu sağlamak için üniversitelere büyük görev düşüyor. Çimkent ve Gediz üniversiteleri buna talip" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşasın kardeşlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN