Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yedisi anne oldu dördü gün sayıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde karaciğer nakliyle hayat bulan kadınlar, yeni canlar dünyaya getirdi, anne olmanın mutluluğunu yaşadı

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Karaciğer naklinde Türkiye'nin en iyi merkezleri arasında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde, nakille hayat bulan kadın hastalardan 7'si son 16 yılda yapılan tedavi ve takiplerle anne olma mutluluğunu yaşadı. 4 kadın da hamile kalarak tatlı heyecanı yaşamaya başladı. Türkiye'nin dört bir yanından şifa için DEÜ Hastanesi'ne gelen hastalar önce karaciğer nakli ekibi tarafından başarılı operasyonlarla hayata döndürüldü. Ardından düzenli kontrollerle çocuk sahibi olma özlemleri giderilerek hayata bir kez daha dört elle sarılmanın mutluluğunu yaşadılar. Karaciğer nakli sonrasında anne olan ilk hasta İzmir'de yaşayan Güzel Ceylan, 2004 yılında ilk çocuğu Abdullah'ı, 2008 yılında da ikinci oğlu Safa'yı dünyaya getirdi. Çocukları şu anda 9 ve 5 yaşında olan Güzel Ceylan'dan sonra; Mardin, Adana, Kütahya, Bergama, Samsun, Muğla, Manisa, Diyarbakır ve Bodrum'dan İzmir'e gelerek karaciğer nakli olan hastalar da, yaşama sevincini yeni canlarla perçinledi. Bebek bekleyen 4 hastadan üçü ilk kez bu duyguyu yaşamak için hazırlıklara başladı. DEÜ Hastanesi'nde filizlenen yeni hayatlardan en sonuncusu da 15 Mart'ta dünyaya gelen Eylül bebek oldu. Bodrum'dan gelen iki çocuk annesi 39 yaşındaki Ayşe Saylık, DEÜ Hastanesi'nde 2008 yılında karaciğer nakli ile sağlığına kavuşmuştu. Daha sonra hamile kalan Saylık, 15 Mart'ta 3 kilo 970 gram ağırlığındaki kızı Eylül'ü dünyaya getirdi. Aile, Dokuz Eylül Üniversitesi hekimleri ve sağlık ekiplerinin tedavi ve büyük çabaları ile yaşam bulduğu için kızlarına "Eylül" adını verdi.

UYGUN İLAÇLAR IN ETKİSİ
1997 yılından bu yana başarılı nakiller yapan DEÜ Hastanesi Karaciğer Nakli Ekibi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, "Karaciğer nakli sonrasında anne adaylarının takip ve tedavileri ile sağlıklı bebekler dünyaya geliyor. Hastaların nakil sonrası dönemde kullandıkları organ reddini önleyici uygun ilaçların, gebeliğin devamında olumsuz etkisinin olmaması yeni yaşamlara fırsat vermiştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedisi anne oldu dördü gün sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN