Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romanya ile ticaret AB'ye yakınlaştırır

Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei ile Başkonsolos Cerasela Nicolaş'ı ağırlayan EBSO Başkanı Yorgancılar, "İki ülkenin ticaretini 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Romanya ile Türkiye arasındaki ticaretin artmasının Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine katkı sağlayabileceği ifade edildi. Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei ile İzmir'de göreve yeni başlayan Başkonsolos Cerasela Nicolaş'ın Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ı ziyaretinde gündemin ağırlıklı konusu ekonomik ilişkiler oldu. Romanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Yorgancılar, İzmir'in bundan 350 milyon dolarlık pay aldığını anlattı. Yorgancılar, deniz, kara ve havayolu ulaşım imkanlarının değerlendirilip Türkiye'nin Karadeniz'deki komşusu Romanya ile ticaret hacmini ve yatırımları karşılıklı olarak artırılabileceğini belirtirken, "Romanya'nın AB'ye üye olmasının getirdiği avantajlar var. Türk sanayicilerinin direkt yatırımları var. Hükümet nezdindeki görüşmelerle iki ülke arasındaki ticareti ilk aşamada 10 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz. İzmirli sanayiciler olarak da sektörler bazında karşılıklı görüşmelerimizi yapıp ticaret hacminin artırılması için yol haritasını çizeceğiz" dedi.

STRATEJİK ORTAKLIK

Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin gelişmesini ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini desteklediklerini kaydetti. Romanya'nın en önemli ekonomik ortaklarından birinin Türkiye olduğunu belirten Büyükelçi Onofrei ise, iki ülke arasındaki ticaret hacmini stratejik ortaklık planı ile geliştireceklerini bildirdi. Radu Onofrei, "Özellikle sanayi alanında işbirliğine önem veriyoruz. Sanayi ve teknoloji üzerine çalışma gruplarını oluşturduk. Aynı zamanda hizmet sektörü içinde işbirliğinin geliştirilmesi çok önemlidir. İş ve ekonomik alandaki işbirlikleri ülkelerin refah düzeyini de artıracak. Türkiye ile Romanya arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi, Türkiye'nin AB üyeliğine de katkı sağlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanya ile ticaret AB'ye yakınlaştırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN