Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Çözüm sürecinde bir şey vermedik"

İzmir'de MÜSİAD'ın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Hiçbir şey vermedik, onlardan da bir şey almadık. Zamanı geldi, terörü bitirmek için çalışıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MÜSİAD İzmir Şubesi'nin Hilton Oteli'nde düzenlediği "2023 Yolunda Engellerin Hoşgörü ve Diyalog Zemininde Çözümleri-Çözüm Süreci" konulu toplantısında, çözüm sürecine ilişkin olarak, "Hiçbir şey vermedik, onlardan da bir şey almadık. Zamanı geldi, terörü bitirmek üzere bir iş yapıyoruz" dedi. Arınç, terör örgütünün son zamanlarda kayıp vermesinin, iç ve dış desteklerini büyük ölçüde kaybetmesinin böyle bir sürece razı olmasında büyük bir payı olduğunu düşündüğünü kaydetti. Bülent Arınç, çekilme süreciyle ilgili olarak da "Silahsız çıkacaklarını zannediyorduk, silahlar bizde kalabilirdi, onlar gittikleri yerde yeni silah alırlardı, önemli olan çıkmalarıdır" ifadelerini kullandı. Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 13-14 yıldır hapiste olduğunu, örgüte sempatisi olanların, elinde silah olanların ve yerel unsurların bu kişiyi lider olarak tanıdığını, 'Öcalan'ın iradesi bizim de irademizdir' diyerek yüzbinlerce kişinin kağıt imzaladığını anlatan Arınç, şöyle konuştu: "Bunun bize bir şey hatırlatması lazım. Hatta ilk yakalandığı Kenya'dan getirildiği zaman can havliyle 'Ben size hizmet edebilirim, siz de beni kullanın' diyen bir adamdan acaba istifade etmek mümkün müdür diye düşündük, ayıp etmedik doğru yaptık. Akıllı olan da bunu yapar zaten." Arınç, "Sırtlarında, ellerinde, silahlarla geldikleri yerlerden, bildikleri yollardan gidiyorlar. Önemli olan gitmeleri. Önemli olan Türkiye'de artık silahlı grupların kalmaması" diye konuştu. Arınç şunları ekledi:

ÜÇÜNCÜ KADEME VAR
"Bu bitecek mi hayır. Bir de bunun üçüncü kademesi var. Silahlar susar, bir gün insanlar konuşur. Silahlar bırakılsın, artık örgütlü silahlı eylem yapmaktan vazgeçsin ve Türkiye'de siyaset yapma imkanı olanlar siyaset yapsınlar, fikirlerini söylesinler ve demokrasi içerisinde bize ne kadar aykırı gelse de şiddetin,silahın olmadığı bir yöntemle yola devam etsinler istiyoruz." "Peki ama bu gerçekten olacak mı?' Başka şansımız yok. Biz olacaktır diye gidiyoruz ama bir yerden kırıldı diyelim, tekrar başa döneceğiz" ifadelerini kullanan Arınç, "Silahlı unsurların çekilmesi yeni başlamış olabilir, bir süre daha devam edecek. Türkiye'den çıkma sürecinin tamamlanması için gereken tedbirler alınıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Çözüm sürecinde bir şey vermedik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN