AB'den toplum barışına destek

Gezi Parkı direnişi devam ederken, Avrupa Birliği'nden sivil toplum diyaloğu için hem STK'lara hem de Türk medyasına toplam 9 milyon euroluk destek geldi

Giriş Tarihi: 8.6.2013
Avrupa Birliği (AB) ve Türk sivil toplum kuruluşlarına ve medyasına, toplumlararası diyaloğu sağlayacak projelere 9 milyon euroluk hibe desteği verdi. Medya kuruluşlarının da başvurabileceği programlarla AB konusunda toplumun bilgilendirilmesine katkı sağlayacak kuruluşlara teşvik sağlanacak. "Siyasi Kriterler ve Medya Hibe Programları" bilgilendirme toplantısı Yaşar Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Türkiye ile AB arasındaki diyaloğu siyasi kriterler ve medya alanlarında güçlendirmeye yönelik geliştirilen programlara 9 milyon euroluk hibe desteği verileceği açıklandı. Toplantıda AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Uzmanı Murat Başer ile Uzman Yardımcısı Elif Karakulak birer sunum gerçekleştirdi. 6 milyon eurosu Siyasi Kriterler Hibe Programı'na, 3 milyon eurosu da Medya Hibe Programı'na ayrılacak olan programlar hakkında bilgi veren Murat Başer şunları söyledi:

KAYGILAR AZALACAK
"
Siyasi Hibe Programıyla AB'nin siyasi konularla ilgili politikalarının Türkiye genelinde anlatılması, AB üye ülkeleri ile Türkiye'de siyasi konularda ilgili sivil toplum örgütleri arasında bağlantıların güçlendirilmesi ve karşılıklı tecrübelerin paylaşılması hedeflenmektedir. Bu sayede, siyasi kriterler alanında çalışan Türkiye ve AB ülkelerindeki sivil toplum kuruluşları arasında ileri diyaloğun teşviki, daha iyi bilgi ve uzmanlık değişimi, siyasi kriterlerle ilgili konularda Türkiye ve AB üye ülkelerinde yanlış anlamalar ve kaygıların azaltılması amaçlanmaktadır. Medya Hibe Programında ise medya kuruluşlarının ortak faaliyetler yapması, sivil toplum kuruluşlarının AB konuları hakkında iyi uygulamaların paylaşımı, yenilikçi girişimler ve medya yapımlarının teşvikinin gerçekleştirilmesi planlandı."

KİMLER BAŞVURABİLİR?
Medya hibe programlarına kimler başvurabilir: Yerel, bölgesel, ulusal düzeyde görsel işitsel medya, basılı medya veya internet medyasının yanı sıra sivil toplum kuruluşları veya sektörün çıkarlarını destekleyen meslek grupları olarak değerlendirebilecek olan meslek örgütleri. Siyasi kriterler hibe programına kimler başvurabilir: Kar amacı gütmeyen dernek veya vakıflar siyasi kriterler hibe programına projeleriyle başvurabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den toplum barışına destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN