Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bellek yaşayacak

Giriş Tarihi: 14.8.2013

Bornova Belediyesi ilçeye ait çevresel, toplumsal, kültürel, sanatsal yaşamı ve esnaf ile ilgili anılarda kalan bilgileri kentin yaşlıları ile ropörtaj yaparak bir araya getiriyor

Bornova Belediyesi, başlattığı "Sözlü Tarih Projesi" ile ilçede tarihi anlara tanıklık etmiş yurttaşların anılarını dinleyerek belgeledi. Öncelikle uzun yıllardır kentte yaşayan Bornovalılarla ropörtaj yapıldı. Bornova'nın geçirdiği evrelerin canlı tanıkları, anlattıklarıyla kentin tarihine ışık tutuyor. Anlatımlar, belgesel olarak hazırlandıktan sonra, Dramalılar Köşkü'nde izlenebilecek. Nesilden nesile Bornovalılar'ın anılarından derlenerek hazırlanan sözlü ve görsel tarih çalışması belgesel gösteriminin ardından kitaplaştırılarak yazılı olarak da belgelenecek. Sözlü Tarih Çalışması kapsamında yaşları 75 ile 97 arasında değişin 150 kişi ile görüşüldü. Görüşmeler sadece merkezde değil, Bornova'ya bağlı köylerde de gerçekleştirildi. Görüşülen kişiler arasında Bornova'nın yerlileri, göçmenler ve farklı meslek gruplarından pek çok Bornovalı bulunuyor.

YENİ NESİLLERE IŞIK TUTACAK
Çalışmanın ilçenin kimliğini ön plana çıkaracak önemli bir etkinlik olduğunu belirten Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, "Eski Bornova yaşantısının yeni nesil tarafından öğrenilmesi herkesin yaşadığı ilçenin geçmişini bilmesi gerçekten önemli. Bu nedenle Bornova Belediyesi'nin yaptığı bu çalışma yeni nesile ışık tutarak tarihi de aydınlatacak" dedi. Sındır, "İlçemizde yaşayan eski Bornovalı yurttaşlarımız birer canlı tarihtirler. Bornovamızın tarihini onların gözünden belgeledik. Geçmişte farklı ülkelerden göç ederek Bornova'ya yerleşmiş aileler burada kardeşlik, dostluk duygularıyla bir araya gelmişler ve hayatlarını paylaşmışlar. Biz de onların hayatlarından kesitler alarak bunları yeni neslin öğrenmesini sağlayacağız. Sözlü tarih çalışmamızın kitaplaştırılarak da yurttaşlarımıza ulaştırılması sağlanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bellek yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN