Sanki mahalle pazarı!

Giriş Tarihi: 8.9.2013

82. İEF, belleklerde şanına yakışmayan görüntülerle yer aldı. İşportacı ve araç parkı gaspçılarıyla hatırlanacak olan Fuar, ziyaretçileri isyan ettirdi

Bu yıl kapılarını 82. kez dünyaya açan İzmir Enternasyonal Fuarı'nda yakışmayan görüntüler ziyaretçileri üzdü, "Bunları da mı görecektik!" dedirtti. Saat, parfüm, tablo ve oyuncak satan işporta tezgahları fuarın kapılarını neredeyse kapatıp giriş çıkışı zaman zaman zorlaştırırken, durumdan rahatsız olan ziyaretçilerin çoğunluğu "Böyle iş mi olur? Dünyaca ünlü İzmir Enternasyonal fuarını ne hale getirdiler? Bütün bir yıl fuarı bekliyoruz, açılıyor onda da vatandaşa huzur vermiyorlar. Buraya bir çok yabancı ülke katıldı. Yabancı ülkelere bu görüntülerle rezil olduk. Lütfen görevliler gerekeni yapsın" diyerek tepkilerini ortaya koydu.

İÇERİĞİ DE AYNI!
Giriş kapılarında yaşanan kötü manzalara, Fuar içinde görülen çirkinlikler de eklendi. Açılan stantlar sokak pazarlarını aratmadı. 5 liraya tişörtten okul çantasına, incik boncuktan iç çamaşırına tezgahlar görenleri şaşırttı. Haftanın belirli günleri mahalle aralarında kurulan pazarlardan hiçbir farkı olmayan görüntülere konuştuğumuz ziyaretçiler tepkilerini, "Biz buraya sıradan olmayan, etnik veya yöresel şeyleri tanımak için geliyoruz. Fakat bu tezgahları açanlardan çok bu tezgahlara izin verenleri anlayamıyoruz. Bu sene artık geçti ama seneye vatandaş olarak biz bu görüntüleri görmek istemiyoruz. Stantlar kiraya verilirken daha seçici davranılmalıdır. Parayı veren herkes stant açamamalıdır" sözleriyle dile getirdiler. EXPO 2020'nin hangi şehirde yapılacağının belirlenmesine 3 ay gibi kısa bir süre kalmasına rağmen 82. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda Lozan Kapısı girişindeki EXPO stantları, fuarın en işlek vakitlerinde bile bomboş kaldı. İzmir ile ilgili tanıtımların bulunması gereken monitörler kapalı durumda kalırken, stantlarda görevlilerin olmaması da dikkatlerden kaçmadı.

İSTERSEN PARA VERME!
Fuar bölgesi olan Alsancak'a gelen vatandaş, aracını park edecek yer bulamadı. Kim oldukları belirsiz, nederen geldikleri belirsiz birçok kişi köşebaşlarını ve sokak aralarını tutarak otopark değnekçiliğine soyundu adeta gasp yaptı. Duruma isyan eden araç sahipleri "Halkın sokağını parsellemişler. Belediyenin para almadığı yerden onlar para alıyor. 10 lira isteyen bile var. Para vermezsen arabayı çiziyorlar, lastikleri deliyorlar. Mecburen istedikleri parayı veriyoruz. Bu işe kim müdahale edecek? İzmir'in göbeği mi, dağ başı mı!" sözleriyle duruma isyan etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanki mahalle pazarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN