Tren gelir hoş gelir

Giriş Tarihi: 20.9.2013

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD'nin 157. kuruluş yıldönümünü yarın, Ankara-İzmir YHT hattının temel atma töreniyle kutlayacaklarını söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın 157. kuruluş yıldönümünü yarın, Ankara-İzmir YHT hattının temel atma töreninin yer aldığı toplu açılışlarla kutlayacaklarını belirterek, "TCDD'nin 157. kuruluş yıldönümünü Ankara-İzmir YHT hattının temelini atarak taçlandıracağız" dedi. TCDD'nin 157. kuruluş yıldönümü, 21 Eylül'de Afyonkarahisar'da, Ankara-İzmir YHT hattının temel atma törenin de yer aldığı bir dizi toplu açılış ve etkinlikle kutlanacak. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölge milletvekilleri ve yerel yöneticilerin katılacağı törenlerde, hem Ankara-İzmir YHT hattının Ankara- Afyonkarahisar kesiminin temeli atılacak hem de TCDD'ye bağlı 7 bölgede hayata geçirilen projelerin telekonferans sistemiyle açılışı yapılacak. Bakan Yıldırım, demiryollarında duraklama döneminin 2003 yılında son bulduğunu, TCDD'nin kuruluş yıldönümü kutlamalarının artık bayram havasında geçtiğini ifade etti.

YARIM ASIRLIK İHMAL
"Demiryollarındaki yarım asırlık ihmalin izlerini tüm dünyanın gıpta ile baktığı projeleri hayata geçirerek siliyoruz" diyen Yıldırım, Ankara- İzmir YHT hattının temelinin atılmasıyla başkent Ankara ile ülkenin batıya açılan kapısı, ekonomi ve turizm başkentlerinden İzmir arasında yüksek hızlı tren için ilk adımın atılacağını belirtti. Yıldırım, 2023'e kadar 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı demiryolu, 8 bin 500 kilometre hızlı demiryolu ile 1000 kilometre yeni konvansiyonel demiryolu hattı olmak üzere 13 bin kilometre yeni demiryolu hattının inşaatının hedeflendiğini hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tren gelir hoş gelir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN