Zeytine adanan bir ömür

Bilon Özyiğit Gürayman, babası Muhip Özyiğit'i ve onun anısına hazırladığı kitabı çok sayıda önemli ismin katıldığı söyleşide anlattı

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Ayvalık Zeytin Hasat Günleri çerçevesinde Muhip Özyiğit Sanat Merkezi'nde eski Ayvalık Belediyesi Başkanı ve eski Tariş Genel Müdürü Muhip Özyiğit'in kızı Bilon Özyiğit Gürayman, 'Bir Vatandaşın Zeytin Mücadelesi' kitabı ile ilgili bir söyleşi yapıldı. Söyleşiye Coca Cola Ceosu Muhtar Kent, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve çok sayıda davetli katıldı. Muhip Özyiğit'in 1930'lu yıllarda zeytinyağı üreticisine destek olmak ve zeytinciliğin ülke ekonomisi için dikkatine çekmek üzere, gerek zamanın devlet büyükleri gerekse meslektaşları arasındaki yazışmalarını ve hayatı boyunca vermiş olduğu değerli mücadeleyi bir kitap haline getiren ve gözler önüne seren kızı Bilon Özyiğit Gürayman, babasını ve hazırladığı kitabı anlattı.

EKİP ÇALIŞMASINA İNANIRDI
Gürayman, "Bugün babam Muhip Özyiğit'in çeşitli mektuplarını yayınladığım 'Bir Vatandaşın Zetin Mücadelesi' adlı kitabımın tanıtımı ve muhip Özyiğit'i anmak için bir araya geldik. 9. Hasat Günleri kapsamında programlarında yer verdikleri için ATO Başkanı Rahmi Gençer ve UZZK üyelerine candan teşekkür ederim. Babam hiçbir şeyi yalnız yapmaz, ekip çalışmasına inanırdı. Zeyitinciliğin gelişmesi için verdiği mücadelede beraber çalıştığı kişilerden benim tanıdığım: Özkul Akın, Toğan Cömert, Faruk Kantarcı, Mehmet Kaptanoğlu, İsmet Kaptan, Teoman Madra ve İzmir'den Emin Bilsel, Süleyman Aksu'dur. Bugün hayatta olmayanları rahmetle anıyorum. Onlarla birlikte bu mücadeleyi verdi" dedi. Gürayman, gençlere tavsiyelerde bulunarak, bu tür mücadelelerin iyi incelenmesini ve örnek alınmasını istedi. Gürayman, 200 kitabın gelirini de Ayvalık Eğitim Vakfı'na bağışladığını açıkladı. Sunumların ardından söz alan Rahmi Gençer de, Türkiye'de son yıllarda çok sayıda zeytin ağacı dikildiğini belirterek, Ayvalık'ın bu yeni ürünlerle rekabet edebilmesi için zeytinyağı kalitesini koruması gerektiğini dile getirdi. Gençer, "Bu nedenle biz laboratuarımızı kurduk. Şu anda 21 arkadaşımız duyusal analiz anlamında eğitim aldı. Hepsine teşekkür ediyorum. Hedefimiz laboratuarımızın hem teknik hem de duyusal anlamda en üst düzeye çıkarmaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytine adanan bir ömür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN