Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torbalı'nın resmini gül sanat atölyesi çiziyor

Giriş Tarihi: 19.11.2013 13:00

Yaklaşık iki senedir Torbalı'da faaliyette olan Gül Sanat Tasarım ve Resim Atölyesi, Torbalı'ya renk katmaya devam ediyor. Açıldığı günden beri birçok resim sergisi açan ve faaliyetlerde boy gösteren Gül Sanat Tasarım ve Resim Atölyesi, gelecek zamanlarda yeni çalışmalarıyla tekrar sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Gül Sanat ve Tasarım Atölyesi'nin kurucusu Gülpınar Tünaydın, 'Atölyemizi kurduğumuz zamandan beri birçok sergi açtık. Amacımız bu tür sanatsal faaliyetleri arttırarak Torbalılılara sanat alanında bir hizmet sunmak. Ayrıca da resim, tasarım, heykel gibi sanatsal yetenekleri olan kişileri burada yetiştirip ülkemize işini profesyonel olarak yapacak sanatkarlar çıkarmak. Her yönüyle insanın toplumdaki yerini arttıran, topluma da bakış açısı kazandıran sanata bizde resim, tasarım ve heykel alanında hizmet vermek istedik. Bu sebeple bu atölyeyi açtık. Burada Torbalılı yetenekli öğrencileri yetiştirmeye devam ediyoruz.' dedi.

ÇOCUKKEN FARKEDİLEN YETENEK
Bütün bu eserlerini annesine borçlu olduğunu belirten Tünaydın, 'Alanımda yaklaşık 15 yıllık bir geçmişim var. Resim yeteneğimi ilkokuldayken annem keşfetti. O zamanlar resim öğretmenimin de katkılarıyla Polis Günü için düzenlenen bir resim yarışmasına katılmıştım. O yarışmada birinci olunca ilkokuldan sonra Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi'ne başvuru yaptım. Güzel sanatlardan mezun olduktan sonra 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Resim Öğretmenliği Bölümü'nü kazanıp oradan da mezun oldum. İşimi daha kaliteli ve daha profesyonel anlamda yapmak istediğim için resime dair yan sanat kollarından heykel, özgün baskı, grafik, ahşap yontu gibi alanlarda da kendimi geliştirdim. Üniversite yıllarımda Tayyare Kültür Sanat Galerisi, Barış Manço Kültür Sanat Galerisi, Mahfel Mado Sanat Galerisi gibi birçok etkinlikte yer aldım. Daha sonra yaklaşık 2 sene kadar öncesinde Torbalı'da Gül Sanat Tasarım ve Resim Atölyesi'ni kurdum. Torbalı'da da birçok resim sergisi açtım. 2011 yılında Siyah ile Beyaz'ın Dansı adlı bir sergi düzenledim. Bu kadar emeğin ve başarının temellerinde ilkokul öğretmenim ve annemin emeği ve desteği yatar.' şeklinde açıklamalarda bulundu.

İLERLEYEN ZAMANLARDA BAYANLARA KURSLAR AÇILACAK
Resmin duygu ve düşünceleri en kolay şekilde dışa vurmak olduğunu söyleyen Tünaydın 'Kelimelerin yaşananları anlatamadığı yerlerde resim devreye girer ve o resim kelimelere anlamlar yükler. Bir kelimeyle anlatılamayacak olayı bir renk çok farklı bakış açılarıyla anlatabilir. Hayat kelimelerle anlatılsa da tuvallerde yaşatılır. Bu sadece resimde değil sanatın her alanında da böyletir. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.' Bizde bu sebeple bu alanda ne kadar hizmet verirsek o kadar mutlu oluyoruz. O sebeple yakın zamanda bayanlara özel resim, yağlı boya gibi kurslar açacağız. İsteyen tüm bayanların başvurabileceği yeteneklerini sergileyebileceği bir kurs olacak' şeklinde konuştu.

GÜL SANAT TASARIM TORBALI'YA RENK VERMEYE DEVAM EDİYOR
Torbalı'daki genç yetenekleri hazırlayan ve profesyonelce eğitim veren Gülpınar Tünaydın, 'İlçemizdeki yetenekli bireyleri yetiştirip isteyenleri Güzel Sanatlar Liselerine ve Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık sınavları için resim, desen, heykel, alanında dersler veriyoruz. Ayrıca ilkokul öğrencilerine de ders veriyoruz. Başvurularımız devem etmektedir. Böylece sanata ve Torbalı'ya bizde bu alanda hizmet vermiş oluyoruz.' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalı'nın resmini gül sanat atölyesi çiziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN