Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kuş Cenneti, katı atıklardan arınmalı'

Kuş Cenneti sahillerinin her lodos fırtınasından sonra katı atık deposu haline geldiğini belirten Sıkı, "Kişi ve kurumların temizlik çalışmalarına destek olması gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 17.1.2014
İzmir ili deniz kenarındaki Balçova, Narlıdere ve Urla'nın denize ulaşan çöpleri İzmir Kuşcenneti sahillerinde çevre ve görüntü kirliliğine neden oluyor. Kuşcenneti'nin sahilleri, özellikle her lodos fırtınasından sonra adeta katı atık deposu haline geliyor. Geçtiğimiz yıllarda doğal ortamda bulunmasından dolayı çevre ve görüntü kirliliğine neden olan plastik malzemeler, cam şişeler ve poşet gibi materyaller, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı öncülüğünde çevreye duyarlı Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğrencileri tarafından toplanarak alandan uzaklaştırıldı. İzmir Kuşcenneti sahillerinde biriken materyallerin periyodik ve düzenli olarak toplanması için Kayaer Limited Şirketi sahibi İbrahim Çetinkaya ile görüştüklerini belirten Sıkı, "İzmir Kuşcenneti sahillerinde görüntü ve çevre kirliliğine neden olan her türlü plastik materyaller Homa Dalyanı'nın 2 kilometrelik kısmında şirket elemanları tarafından toplandı. Toplanan materyallerin geri dönüşümü yapılarak ekonomiye de olumlu katkı sağlanmaktadır" dedi.

"DESTEK OLUNMALI"
Kuşçu hoca olarak tanınan Sıkı, "Bu çalışma diğer çevreci kişi ve kurumlara örnek olması gerekiyor. Kendini çevrenin korunmasına adayan ve çevre korumacı kabul eden İzmirli kişi ve kurumları bu çalışmaya destek olmaya davet ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kuş Cenneti, katı atıklardan arınmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN