Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yüzde 50 yeter'

AK Parti İzmir adayı Yıldırım, yüzde 60 oy hedefleyen Kocaoğlu'na yüklendi, "Bizim için yüzde 50 oy yeterli. İkisini toplarsak yüzde 110 yapıyor. Biri cömert davranmalı. Halkın ona verdiği şansı nasıl kullandığını İzmirliler sandıkta hesap sormalı" dedi

Giriş Tarihi: 23.1.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binalı Yıldırım, Bornova'da buluştuğu kahvaltılı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yüzde 60 oy hedefi hakkında sorulan bir soru üzerine, "Onun hedefini biz yakalayamayız. Bize yüzde 50 yeter. İkisini toplasak yüzde 110 yapar, o nasıl olacak. Birimizin fedakarlık yapması gerekiyor. Onun cömert davranması lazım. İzmir ona yüzde 56 oy verdi. Onun geri ne verdiğinin hesabını da İzmirliler'in sorması lazım" dedi. Kahvaltıya, kızı Büşra Köylübay'ın oğlu olan Ali ile gelen Yıldırım, "Gazeteciler zor soru sorarlar da bilemezsem, sen cevaplarsın" deyince gülüşmelere neden oldu. Küçük Ali ne olduğunu anlamaya çalıştığı sırada Yıldırım, kendisini sabah torununun uyandırdığını söyledi. Minik Ali sakin tavırlarıyla dikkat çekerken, dedesinin kucağında sessizce kahvaltı etti. Bir ara gazetecilerden fotoğraf makinesini alan Binali Yıldırım, torunuyla kendisini çekmeye çalıştı. Seçim çalışmalarını değerlendiren Yıldırım, "Çalışmalardan memnunum. İzmirliler ilgi gösteriyorlar. Sıcak şekilde ilgi görüyoruz. Bu ilgi 30 Mart'ta sandığı yansırsa ekibimizle birlikte sorumluluk almaya hazırız" ifadelerini kullandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yüzde 60 oy hedefi olduğu hatırlatıldığında Yıldırım, "Onun hedefini biz yakalayamayız. Bize yüzde 50 yeter. İkisini toplasak yüzde 110 yapar o nasıl olacak. Birimizin fedakarlık yapması gerekiyor. Onun cömert davranması lazım. İzmir ona yüzde 56 oy verdi. Onun geri ne verdiğinin hesabını da İzmirliler'in sorması lazım" diye konuştu. Kocaoğlu'nun hükümetin metro projelerini üstlenmesi konusunda açıklamaları hatırlatıldığında Yıldırım, şöyle yanıt verdi: "Olmayan metronun kararı çıkmaz. Projesi olmayan bir metro hattının yatırıma alınması düşünülemez. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2006 yılından beri gündeminde metro hatları var. Bize geldiklerinde projeler yoktu. Varsa da bize vermediler. Kendisi yapabilir. Önüne duran da yok. Şart yok. İster belediye, ister bakanlık yapar. Biz 'sen yapamazsın' diyemeyiz. Önce Üçyol-Üçkuyular Metrosu'nu bitirsin diğerlerine çalışsın."

YENİ PROJELER YOLDA
İzmir' e yönelik 35 Proje gibi farklı yeni projeler olacağını da kaydeden Yıldırım, "Onları göreceksiniz. Sloganları ve söylemleri de göreceksiniz" ifadelerini kullandı. AK Parti'de adayların belirlenmesi sonrasında yapılan açıklamaları değerlendiren Yıldırım, "Adaylarımızla ilgili değişiklik yapılmayacak. Kararımız kesindir. Sizler değerlendiriyorsunuz. Etli kuzu közde belli olur. Parti alana çıkıyor ve seçim çal��şmalarına adaylar başlayacak. Büyükşehir ve ilçeler bir ekip olacaktır. İzmir'e bu ekiple hizmet etmeye talibiz. İzmir bizim adaylarımıza şans verecektir. Kendimizi iyi hazırladık. Detaylara kadar çalıştık. Mazeret değil çözüm üreteceğiz. Sorun değil, çözüm yapacağız. İzmirliler merak etmesin kadrolar emirlerine hazırdır" diye konuştu.

DİĞER ÜÇ İSİM CUMARTESİ
AK Parti'nin açıklanmayan Güzelbahçe, Karşıyaka ve Urla ilçe adayları ile ilgili soruya yanıt veren Yıldırım, bu ilçeleri yarın belirleyeceklerini söyledi, "Cumartesi günü açıköğretim sınavları bitttikten sonra, geniş katılımlı toplantı yapıp bu üç ismi duyuracağız. Ondan sonra süratle çalışmalara başlayacağız" dedi. Kocaoğlu'nun "İzmirliyiz yaparız" şeklindeki seçim sloganı sorulduğunda Binali Yıldırım, "Yer kalsa biz de bir şeyler yapacağız da bir şey kalmadı. Bir iki ay daha belediye olarak kullansın bakalım..." ifadelerini kullanması dikkat çekti.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Yüzde 50 yeter'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN