Güler'e büyük onur

Giriş Tarihi: 1.2.2014

Dünya Serbest Bölgeler Konvansiyonu, ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler'i, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu Büyükelçiliği'ne atadı

Dünya genelinde 3000 civarında serbest bölge, serbest ticaret bölgesi, özel ekonomik bölge gibi isimler altında faaliyette bulunan dünyanın en üst düzey kuruluşu olan WFZC-Dünya Serbest Bölgeler Konvansiyonu, ESBAŞ CEO'su Dr. Faruk Güler'i Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Büyükelçiliğine atadı.

TÜRKİYE'DE İLK SIRADA

Dünya Serbest Bölgeler Konvansiyonu Büyükelçileri, sorumlu olduğu bölgelerde, hükümetler, sivil toplum örgütleri, iş dünyası ve basın nezdinde, konvansiyon adına dünyadaki serbest bölge uygulamaları hakkında tanıtım yapmayı görev ediniyor. Ayrıca bölgelerin hak ve çıkarlarını savunmaya, gerektiğinde ulusal ve uluslar arası arenada konvansiyonun temsiline liyakat sahibi ve ehil kişiler arasından 3 yıllığına seçiliyor. Kıta Çin ve Hindistan, Arap yarımadası ve Akdeniz'in doğu şeridinde yer alan ülkelerin serbest bölgeleri üzerinden gerçekleşen ticaret, uluslararası ticaret trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerdir. Dünyada sayıları yaklaşık 3000'e ulaşan serbest bölgeler arasında, Türkiye, 19 serbest bölge ile yer almaktadır. Her yıl, Türkiye'deki serbest bölgeler üzerinden toplam 24 milyar dolar civarında ticaret hacmi gerçekleşmektedir ve bugün itibarıyla Türkiye'deki tüm serbest bölgelerde yaratılan istihdam hacmi 56 bin kişiye ulaşmıştır. Ege Serbest Bölgesi ise yılda yarattığı 5 milyar dolara yakın ticaret hacmi ve 21 bin civarındaki istihdam hacmiyle Türkiye'deki serbest bölgeler arasında ilk sırada yer almaktadır. 200 firmanın üretim ve ticaret faaliyetinde bulunduğu Ege Serbest Bölgesi bugün, Türkiye'nin en önemli ihracat üslerinin başında gelmektedir. Ağırlıklı olarak, yükte hafif, pahada ağır, katma değeri yüksek, ileri teknolojiye dayalı üretimin gerçekleştirildiği Ege Serbest Bölgesi, bu yönüyle de Türkiye'de teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı en önde gelen merkezlerden biri konumundadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güler'e büyük onur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN